Search

המבוך של טירת בודה – Buda Castle Cave

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

המבוך של טירת בודה – Buda Castle Cave

מבוך המערות (The Labyrinth) הוא אחת האטרקציות המתויירות ביותר מתחת לגבעת טירת בודה (Buda Castle Hill). הוא חלק מרשת ענקית של מערות ומנהרות תת קרקעיות ברובע טירת בודה, באחד מהחלקים העתיקים ביותר של העיר בודפשט. המבוך הנוכחי עם קירות בטון מזוין, נוצר במקור כמרתפים ומקלטים. היום זהו אתר עלייה לרגל (או ירידה) לתיירים רבים, מקום מעניין לבקר בו במסגרת סיור מודרך ומקצועי.

הכירו את העיר מזווית קצת שונה – מערות טירת בודה

חוויה ייחודית מחכה למבקרים במערכת המערות והמרתפים באזור השייך לרובע טירת בודה, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. לרשת המבוך המפותלת הזו אין אח ורע בעולם. חלק מהמערכת הרציפה הינה באורך של 3,300 מטרים, המשתרעת בין כיכר דיש (Disz Square) לכיכר Szentháromság והיא נפתחה לתיירים בשנת 1935. כיום ניתן לצפות בה לאחר הכניסה בשער ברחוב Uri 9. המבקרים יכולים לעקוב אחר העבר הרחוק, דמויות היסטוריות אגדיות ואירועים שונים שהתקיימו שם ממש.

מבוך מתחת לגבעת בודה

לאחר העלייה במדרגות המובילות אל המבוך התת קרקעי של גבעות טירת בודה, תלכו בחושך ובקרירות של מנהרות מבוך הטירה, כאשר אתם מוקפים בערפל ותאור דרמטית שמוסיפים רבות לאווירה. המבוך התת קרקעי המעופש והצונן של ימי הביניים הוא מקום של מסתורין רב. עבור רוב המבוגרים ובני הנוער ההליכה במבוך איננה נתפסת כחוויה מפחידה, אך עבור ילדים יכול להיות שישי צורך במעט מאמץ כדי לעבור את הסיור.

המבוך הוא יותר כמו מוזיאון תת קרקעי ברובע טירת בודה, מוזיאון מוזר ומרתק בו זמנית. עם זאת, ישנם מספר שבילים אפלים במבוך, מוארים בצורה לא טובה מספיק, שאור הטלפון הנייד שלכם בהחלט יכול להיות תוספת מוצלחת ומועילה.

המבוך התת קרקעי של היום היה בשימוש בימי הביניים כמקלט, בית סוהר ואפילו כהרמון טורקי במאה ה-16. מערכת המנהרות התת-קרקעיות שימשה גם כבית חולים במהלך מלחמת העולם השנייה. המבוך מתחת לגבעת הטירה, כאטרקציה תיירותית, פתח את שעריו בשנת 1984 עם סיורים מודרכים והקרנות סרטים. עם כניסתה לתפקיד של הנהלה חדשה ב-2011 והמבוך נפתח מחדש בקונספט קצת שונה, אך עדיין מציע סיורים.

לאורך המבוך תוכלו לראות סלעים בני מאה שנה וחורבות של מבנים ישנים מתקופת ימי הביניים. חלק אחד של המבוך מייצג גם כמה ציורי מערות על הקירות, אבל כמובן שמדובר ברפרודוקציות בלבד. אולי אחד המאפיינים היותר מוזרים של המבוך הוא חברה של בובות מראה מחופשות לדמויות אופרה, הדומות למסיבת מסכות ישנה עם אריות אופראיות.

גם דרקולה קשור באופן מסוים למבוך המערות הזה עבור אנשים מסוימים, אם כי מדובר באגדה אורבנית, שכן הרוזן דרקולה מעולם לא הוחזק אסיר בטירת בודה או במבוך. הוא הוחזק בתאים של הטירה המלכותית ויסגרד בהונגריה, שנמצאת במרחק של למעלה מ-40 ק"מ מהארמון המלכותי של בודה ומחוז הטירה. זהו רק מיתוס שחביב על מדריכי התיירים שדרקולה נכלא במבוך הזה.

סיורים מודרכים

המשתתפים בסיורים המודרכים יוכלו להציץ מקרוב במערכת המערות באורך של 3.3 ק"מ, המסתתרת מתחת לרחובות רובע הטירה ולגלות את ההיסטוריה והגיאולוגיה הייחודיים של גבעת טירה בודה. מערות אבן גיר ומרתפים מעשה ידי אדם בני 800 שנה חוברו למערכת תת קרקעית דמוית מבוך ובכך הפכו לאחת המערות יוצאות הדופן בהונגריה.

הסיור ייקח אתכם למסע בזמן: האולמות והמסדרות התת קרקעיים שימשו במגוון דרכים, ממרתפי יין, מקלטים ועד אפילו כלא מימי הביניים. בתצורתה הנוכחית מערכת המערות מציגה את התוצאה של עבודת האדם והטבע המשולבת זו לצד זו לאורך מאות שנים.

סיורים רגילים נמשים כשעה וחצי והם לאורך מסלול של 1.5 ק"מ. סיורים קצרים נמשכים 40 דקות והם לאורך 600 מטרים.

חשוב לדעת: הטמפרטורה בתוך המערה היא בסביבות 12 מעלות, אז מומלץ לקחת זאת בחשבון ולהתלבש בהתאם. הסיורים מתקיימים במערה בדרכים סלולות עם תאורה, אם כי ישנן מספר נקודות מעט חשוכות יותר. בתוך המערה אין קליטה לטלפון, כדאי לזכור. מכיוון שהבגדים שלכם עשויים להתלכלך תוך כדי ההליכה או כשאתם נשענים על הקירות, הביאו אתכם בגדים פשוטים.

שאלות ותשובות על סיור מערות בודה

הסיור אל מערות טירת בודה נמשך בין 40 דקות לשעה וחצי.

את הסיור מעבירים מדריכים מקצועיים בשפה האנגלית.

הסיור איננו מתאים לילדים מתחת לגיל 5, לאנשים עם בעיות תנועה, לאנשים עם קלסטרופוביה ולאנשים היושבים על כסאות גלגלים.

נקודת המפגש נקבעת בהתאם לסוג הסיור שבוחרים.

כדאי להגיע לסיור עם נעלים סגורות נוחות להליכה, בגדים חמים ופשוטים שאפשר ללכלך.

אהבת? נא לדרג

אהבת? אפשר לשתף!

Facebook
WhatsApp
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

Search

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן