חיפוש
חיפוש

תחבורה והתניידות בבודפשט

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

תחבורה והתניידות בבודפשט

למרות שבודפשט היא עיר שאפשר להכיר דרך הרגליים ורבים מהתיירים מבלים בה תוך כדי צעידות ארוכות (וכך גם לא מעט מקומיים), קל מאד להתמצא בעיר הודות לרשת התחבורה הציבורית המעולה שלה, המופעלת על ידי BKK, חברת התחבורה הציבורית של בודפשט. אם אינכם מתכננים לצאת אל מחוץ לבירת הונגריה, מומלץ לכם שלא לשכור רכב, שכן מוצעים לכם מבחר של פתרונות יעילים ונוחים שיאפשרו לכם להגיע מנקודה אחת לשנייה: מטרו, חשמלית וגם אוטובוסים.

המטרו של בודפשט

האוטובוסים והחשמליות בעיר הם צורת התחבורה העיקרית בבודפשט, אך המטרו, הרכבת התחתית, היא הדרך הקלה ביותר להתנייד, ובייחוד אם זהו הביקור הראשון שלכם בבירה. זוהי גם הדרך המהירה ביותר להגיע מנקודה אחת לשנייה, והזדמנות לעצור בסמוך לאטרקציות המוכרות בעיר וללא כל בעיה. למטרו של בודפשט ישנן 4 קווים, המאפשרים ניווט קליל. כל זאת, בנוסף לעובדה החשובה: לקו המטרו M1 יש את הרכבת העתיקה ביותר ביבשת אירופה, והוא נחשב לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

ניתן לרכוש כרטיס בודד, לנסיעה אחת במטרו, כרטיס הזמין ל-24 שעות, כרטיס ל-72 שעות או לשבוע – כרטיס בודפשט (Budapest Card). כרטיס זה מכסה את כל אמצעי התחבורה, ולא רק את המטרו. אם אתם רוכשים כרטיס כזה, תוכלו להשתמש, מלבד המטרו, גם באוטובוסים שבעיר ובחשמליות ללא כל הגבלה. אם יש לכם כרטיס בודד, עליכם לתקף אותו באחת מהמכונות האוטומטיות שבכניסה למטרו, הממוקמות לרוב בסמוך למדרגות הנעות. חשוב לשמור אותו עד לסוף הנסיעה.

המטרו פועלת בכל יום מהשעה 04:30 לפנות בוקר ועד השעה 23:30 בלילה, מהתחנה הראשונה של כל קו, כאשר רכבות מגיעות בכל 2 עד 5 דקות במהלך היום, בכל 10 דקות בשיא היום ובשעות המאוחרות. ישנם, כאמור, 4 קווים: M1, הקו הצהוב, עובר מ – Vorosmarty ter ל – Mexikoi ut, קו M2, הקו האדום, עובר מ – Deli Palyaudvar בבודה אל Ors Vezer ter בפשט, קו M3, הקו הכחול, עובר בין Ujpest Kozpont ל – Kobanya-Kispest בצד פשט של הנהר, והקו M4, הקו הירוק, הוא גם החדש ביותר ועובר בין תחנת הרכבת Kelenföld שבבודה לתחנת הרכבת Keleti שבפשט.

המטרו, באופן כללי, היא רכבת תחתית אמינה, אבל מדי פעם עשויים להיות עיכובים או סגירות, במיוחד בקו 3 של המטרו, שעובר שיפוץ. אוטובוסים חלופיים מוצעים כאשר המטרו איננו פעיל.

באשר לנגישות, קו 4 במטרו נגיש במלואו, כאשר מעליות מגיעות אפילו עד לרציף. קו 1 נגיש באמצעות מדרגות ולקו 3 יש מעלית רק בתחנת Kőbánya-Kispest. נגישות באופן מלא מוצעת גם בקו 2.

החשמלית של בודפשט

רשת החשמליות בבודפשט היא רשת נרחבת מאד. יותר מ-390 מיליון נוסעים משתמשים בחשמליות מדי שנה, וזה אומר כמעט 100 מיליון יותר מאשר הנוסעים במטרו. יש יותר מ-30 מסלולים הפועלים על כמעט 160 ק"מ של מסילה ברחבי בודפשט. הקווים הפופולאריים ביותר הם קו 4 וקו 6, העוברים לאורך השדרה הגדולה ומחברים בין בודה לפשט. קו חשמלית 2 מציע את המסלול הנופי ביותר, שכן הוא לוקח את הנוסעים בו לאורך סוללת פשט, וזאת בזמן שהקווים 41 ו-19 פועלים במקביל בצד בודה. החשמליות 47 ו49 פועלות בשדה הקטנה ומחברות אל המרכז – Deak Ferenc ter.

באשר לשעות הפעילות של החשמלית – החשמליות פועלות בדרך כלל בין 04:30 לפנות בוקר ל 00:30 בלילה מקצה הקו. הקווים פועלים 6 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה לאורך כל היום.

באשר לעלויות, הן זהות לתעריפי המטרו. עליכם, עם הכניסה, לאתר את הכרטיס שלכם במכונה. חשמליות מודרניות מאפשרות ניקוב כרטיס באופן אוטומטי. בחשמליות הישנות יותר תצטרכו להכניס את הכרטיס שלכם לקופסת אימות מיוחדת ולמשוך את הקצה חזק כדי לנקב את הכרטיס. בדיקות כרטיסים אקראיות הן נפוצות, ואם תיתפסו ללא כרטיס, תקבלו קנס. תוכלו להשתמש בכרטיס אחד בחשמלית אחת, ולכן אם אתם מחליפים לקו אחר, עליכם לרכוש כרטיס נוסף, הרלוונטי להמשך הנסיעה בקו השונה.

האוטובוסים של בודפשט

אמצעי תחבורה נוסף בעיר, הנחשב גם הוא ליעיל ופופולארי מאד, הוא האוטובוס. מערכת האוטובוסים של בודפשט מציעה מענה הן ממש במרכז העיר והן באזורים המרוחקים יותר. ישנם שירותי אוטובוסים שונים הפועלים בתוך בודפשט. יש את האוטובוסים הכחולים הסטנדרטיים ואת הטרוליבוסים האדומים, שמשתמשים בכבלים עיליים. אמנם האוטובוסים חוצים את מרכז העיר, אבל הם גם הדרך הטובה ביותר להגיע לשכונות המרחקות יותר, לתוך הפרברים, כמו גבעות בודה. חלק מהאוטובוסים דורשים מהנוסעים לעלות בחזית ולהראות את הכרטיס לנהג. ישנם שירותי אוטובוס לילה, הפועלים ברגע שהמטרו, החשמלית והאוטובוסים הרגילים מושבתים למשך הלילה.

הרכבת הפרברית BHÉV

ישנם רשת רכבות פרבריות, הנקראת BHÉV. רכבות אלו לוקחות את הנוסעים עליהן לגבולותיה החיצוניים של העיר ומעבר להם. מרבית הנוסעים לוקחים את ה – BHÉV לעיירה Szentendre  למשך היום. הכרטיסים תקפים בגבולות העיר. עם זאת, אם אתם מתכננים לנסוע רחוק יותר, תצטרכו כרטיס הארכה, אותו תוכלו לקנות במכונות הסגולות או במשרדי הכרטיסים.

אוטובוס לשדה התעופה

אוטובוס קו 100E לנמל התעופה מציע קישור ישיר ממנו למרכז העיר והוא נוסע בין שדה התעופה עצמו ל – Kalvin ter ו – Deak Ferenc ter. הנסיעה לוקחת בסביבות 40 דקות. האוטובוסים יוצאים בכל 10 עד 20 דקות, בין השעות 03:40 לפנות בוקר ל – 00:40 בלילה.

מוניות בבודפשט

אם אתם מעוניינים להשתמש במוניות בעיר, מוצעות לכם מגוון של אפשרויות. מומלץ שלא לעצור מונית ברחוב, שכן חברות מוניות רבות נוהגות להונות מבקרים זרים. כדאי להתקשר לחברת מוניות מוכרת ולהזמין (חברות כמו City Taxi או 6X6). לחילופין, תוכלו להוריד את אפליקציית Bolt ולהזמין מונית דרכה (היא דומה מאד ל – Uber ברעיון).

אופני BuBi

מדובר במערכת שיתופית של אופניים, הזמינה לכל מי שמעוניין בכך. זוהי דרך מצוינת להתנייד בעיר בפשטות ובקלילות. אפשר לראות את האופניים בנקודות רבות מאד בעיר, פשוט חפשו את אופני BuBi הירקרקים. ניתן לשכור אותם ל-24 שעות, 72 שעות, 7 ימים או לטווח זמן ארוך יותר. לאחר שקיבלתם את הכרטיס שלכם, תוכלו להשתמש באופניים בחינם במשך 30 הדקות הראשונות ולאחר מכן תחויבו בתוספת של 500 פורינט עבור כל 30 דקות של שימוש. את הכרטיסים אפשר לרכוש באמצעות מסופי מסך המגע בתחנת העגינה (שימוש בכרטיס אשראי) או באתר האינטרנט. ישנו פיקדון על סך של 25,000 פורינט, שמוחזר עם החזרת האופניים.

סירת BKK

אחת הדרכים היותר מיוחדות להכיר את העיר וגם להגיע ממקום למקום היא בסירה. אם התקציב שלכם מאפשר זאת, אתם יכולים לנצל את שירותי הסירה של BKK תמורת סכום לא גבוה. הכרטיס עולה 750 פורינט לכיוון אחד. בחודשי הקיץ המסלולים רבים יותר, ובחורף יש פחות מהם והם גם קצרים יותר. באתר BKK תוכלו לקבל מידע נוסף על שירותים אלה.

טיפים להתניידות

התחבורה בבודפשט היא זולה ונוחה, אבל תוכלו לייעל עוד יותר את השימוש בה אם תקפידו על הנקודות הבאות: דאגו לאמת את הכרטיסים שלכם לפני הנסיעה וגם לשמור עליהם. אם אינכם משתמשים בכרטיס, וודאו שאתם מאמתים ושומרים עליו בכל עת. לפעמים, פקחים הלבושים בבגדים רגילים עולים לחשמלית או לאוטובוס לבדוק את הנוסעים באקראי, לפעמים הם גם בודקים כרטיסים כשיוצאים מהמטרו. להיתפס ללא כרטיס תקף משמעו קנס כבד ומפגש לא נעים עם הרשויות שיכול להרוס לכם את החופשה בעיר.

השתדלו שלא לנסוע בשעות העומס. האוטובוסים, החשמליות וגם המטרו עשויים להיות עמוסים מאד בין 8 בבוקר ל-9 בבוקר, ובין 17:30 אחר הצהריים ל-19 לפנות ערב. נסו להימנע מנסיעות בזמנים אלו אם אפשרי.

שימו עין על החפצים שלכם במהלך כל הנסיעה. בודפשט היא בדרך כלל עיר בטוחה, אבל כמו כל עיר בירה מתויירת וגדולה, יש סיכוי לפגוש כייסים.

היעזרו באפליקציית BKK. היא תספק לכם בזמן אמת את כל המידע שצריך אודות אמצעי התחבורה הפועלים בעיר באותו הרגע ויכולה לעזור לכם בתכנון הטיול.

שאלות ותשובות על התחבורה וההתניידות בבודפשט

התשובה היא פשוטה: הליכה היא הדרך הטובה ביותר להתנייד במרכז בודפשט. יחד עם זאת, אם אתם רוצים לחקור את העיר במלואה, סעו בתחבורה הציבורית. הרכבת התחתית, המטרו, מאפשרת לכם להגיע מנקודה אחת לשנייה בקלות, במהירות ובנוחות, אבל אם אתם רוצים לראות את נופיה היפים של העיר, סעו בחשמלית.

בבודפשט יש אחת ממערכות התחבורה הציבוריות המגוונות והיעילות ביותר מכל בירות אירופה. כרטיס בודפשט (Budapest Card) יאפשר לכם לנסוע ללא הגבלה ובחינם בתוך גבולות העיר על יותר מ-200 אוטובוסים, 32 חשמליות, 15 טרולי ו-4 קווי מטרו, כמו גם ברכבת הפרברים של העיר – HEV וגם בסירות.

אהבת? נא לדרג
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן