חיפוש
חיפוש

טיול יום לברך הדנובה (Danube Bend)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

טיול יום לברך הדנובה (Danube Bend)

מי שאוהב נופים ציוריים ונהנה לבלות בטבע, מי שמעדיף טיול רגלי לאורך גדות הנהר או רחובות קטנים ומפוארים משופעים בהיסטוריה, טיול יום לברך הדנובה (Danube Bend), או "עיקול" הדנובה כפי שנקרא האזור גם כן, הוא בהחלט הבחירה הנכונה. האתגר היחיד הוא לבחון מבין המגוון הרחב של מסלולי ההליכה המושלמים, המוצעים באזור הזה, ונקודות העצירה.

ברוכים הבאים אל אחד האזורים היותר יפים לאורך הדנובה

ברך הדנובה הוא אזור של פסגות ועיירות נהר ציוריות, צפונית לבירה, בודפשט. זהו המקום שבו גבעות בשתי הגדות מאלצות את נהר הדנובה לפנות בחדות ולזרום דרומה. זוהי גם הרצועה היפה ביותר של הדנובה לאורך כל מסלולו, ומספר עיירות היסטוריות שנמצאות ממש באזור הזה מתחרות על תשומת ליבם של המבקרים. את הטיול הזה תוכלו לעשות עצמאית אם אתם מבקרים בבודפשט, לשכור רכב ולצאת לכמה שעות של יום מהנה במיוחד. אפשרות נוספת היא לעשות את זה במסגרת מודרכת ולבלות בנעימים מבלי לדאוג לדבר.

מה לעשות ומה לראות

יש לא מעט נקודות עניין מקסימות באזור ברך הדנובה, המספרות את סיפורו של האזור כולו:

אסטרגום (Esztergom)

אסטרגום, שנמצאת בחלק הצפון מערבי של הונגריה היא גם אחת מנקודות העצירה הבולטות במסגרת טיול יום לברך הדנובה ויעד תיירותי חשוב, שאסור לפספס. היא שוכנת 40 ק"מ צפונית-מערבית לבודפשט, הבירה, וגם מהווה הנקודה שבה נמצא הגבול עם סלובקיה. הצורות השונות של שמה של העיירה מתייחסות כולן לחשיבותה כשוק תבואה. בעברה הרחוק היתה הבירה וביתם של הנסיכים והמלכים המוקדמים של ארפד ושל מלכי הונגריה עד אמצע המאה ה-13. סטפן הראשון נולד בעיירה הזו והוכתר בה בשנת 1000. העיירה היתה מרכז הקתוליות הרומית בהונגריה, מכאן שהיא בעלת חשיבות דתית רבה מאד במדינה.

המבצר של אסטרגום (Esztergom Basilica), ששוחזר במאה ה-18, עדיין עומד שלם ברובו על גבעת הטירה. הקתדרלה הגדולה של העיירה, על פי הדגם של פטרוס הקדוש ברומא, משקיפה על הדנובה והיא הכנסייה הגדולה ביותר בהונגריה: גובהה החיצוני של הכיפה הוא 106 מטרים. היא נמצאת באתר הקתדרלה המקורית של סטפן הקדוש ויש בה אוסף עשיר של עבודות צורפים מתקופת ימי הביניים ואוסף טקסטיל. בארמון הפרימטים לשעבר, המוזיאון הנוצרי, יש אוסף גדול של ציורים. במוזיאון הטירה אפשר לראות שרידים של הארמון המלכותי מהמאה ה-10 עד המאה ה-12, תקופה חשובה של בנייה. מוזיאונים אחרים בעיירה הם מוזיאון הדנובה ומוזיאון Balassa Balint. בעיירה יש גם לא מעט מבנים בסגנון בארוק מרהיבים. ב-1895 נפתח גשר המחבר את העיירה עם Sturovo שבסלובקיה, עם זאת, הוא נהרס ב-1944 ולא נבנה מחדש עד 2001. לאחר מלחמת העולם השנייה החלו בעיירה תעשיות שונות, כולל ייצור מכוניות, מוצרי אלקטרוניקה ומוצרים אופטיים.

Pannonhalma Abbey

המנזר של פנונהלמה (Pannonhalma Abbey) הוא מבנה מתקופת ימי הביניים, אחד המונומנטים ההיסטוריים העתיקים ביותר בהונגריה. הוא נוסד בשנת 996, ממוקם ליד העיירה Pannonhalma, ממש על ראש הגבעה (בגובה של 282 מטרים). יש המאמינים כי מרטין הקדוש מטור נולד למרגלות גבעה זו, ומכאן שמה הקודם, הר מרטין הקדוש (בהונגרית: Márton-hegy), שממנו קיבל המנזר את שמו החלופי Márton-hegyi Apátság. זהו המנזר הטריטוריאלי השני בגודלו בעולם, אחרי המנזר במונטה קאסינו.

במקום בו נמצא המנזר כיום התיישבו הנזירים הבנדיקטינים הראשונים בשנת 996. הם המשיכו בניסיונותיהם להמיר את דתם של ההונגרים, לייסד את בית הספר הראשון במדינה, ובשנת 1055 גם לכתוב את המסמך הראשון בהונגרית. מאז שנוסדה, קהילה נזירית זו קידמה את התרבות בכל מרכז אירופה. את ההיסטוריה בת 1000 השנים שלה ניתן לראות ברצף הסגנונות האדריכליים של מבני הנזירים (העתיק ביותר משנת 1224), שעדיין מאכלסים את בית הספר ואת קהילת הנזירים.

למנזר, ששולט בנוף הפנוראמי במערב הונגריה, היה תפקיד מרכזי בהפצת הנצרות במרכז אירופה של ימי הביניים. המנזר עצמו, כמו גם סביבתו, כולל מתחם הנזירים, הבזיליקה, מבני החינוך, הקפלות, הגנים הבוטניים וגם הצמחים אפילו, מדגימים כולם בצורה יוצאת דופן את מאפייניו של המיקום, את הנוף, את העיצוב ואת אלף שנות ההיסטוריה. קהילת הנזירים מתפקדת עד היום על בסיס שלטון בנדיקטוס הקדוש, ומקיימת את אחד ממרכזי החיים של התרבות האירופאית.

הכנסייה הנוכחית, שבנייתה החלה בשנת 1224, היא השלישית במקום. היא מכילה את שרידיה של קודמותיה. בימת המקהלה המוגבהת, החלק העתיק ביותר של הבניין, היא כנראה גם מרכיב של הכנסייה הקודמת באותו המקום. הנכס כולו מוגן חוקית כחלק מאזור של מונומנטים היסטוריים מאז 1964. השטח המוגן הורחב בשנת 2005 על פי חוק הגנת המורשת התרבותית.

נגימארוס (Nagymaros)

ההיסטוריה של נגימארוס קשורה קשר הדוק ל – Visegrád, התיישבות עתיקה מלכותית מתקופה ימי הביניים, הממוקמת על הגדה הימנית של הדנובה. נגימארוס נבנתה על היבשה הצרה של הצד של ויסגארד והיתה מקום המגורים המועדף על השליטים. המיקום עצמו התאים לעריכת משחקי אבירים, אשר פרחו בעיקר בתקופתו של מתיאס.

Vác

היא עיירה במחוז פשט בהונגריה, המונה קרוב ל-40,000 תושבים. היא נמצאת צפונית לפשט (במרחק של 35 ק"מ ממנה), על הגדה המזרחית של הדנובה, ממש מתחת לעיקול שבו הנהר משנה מסלול וזורם דרומה. ולכן, היא נקודת עצירה מוכרת מאד בקרב המבקרים בברך הדנובה. ואק המודרנית היא מרכז מסחרי בולט באזור ואתר נופש פופולארי מאד בחודשי הקיץ בקרב תושבי בודפשט. קתדרלת ואק, שנבנתה בשנים 1761-1777, עוצבה על פי דגם בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא. העיירה ידועה גם בקשת הניצחון שלה מהמאה ה-18 ובמרכז העיר המעוצב בסגנון הבארוק.

Szentendrei-sziget

האי Szentendre הוא אי בנהר הדנובה, ממש על העיקול עצמו, בין בודפשט לקיסמרוס (Kismaros). בתקופת Arpad הוא היה רכושה של משפחת רוד, וזו גם הסיבה מדוע הוא נקרא גם האי רוד. ביציאה ממיצר ויסגארד, זרימת הדנובה מואטת באופן משמעותי, שם במקום הזה ממש נוצר האי. האי בכללותו מיושב מאז התקופה הפרה-היסטורית, אורכו 31 ק"מ, רוחבו הממוצע 2.3-3.5 ק"מ ושטחו 56 מ"ר. ניתן להגיע אליו במעבורת או באוטובוס, שכן הוא מחובר אל היבשה באמצעות גשר, אותו ניתן לחצות ברכב או ברגל. זוהי תחנה חשובה במרכז אירופה בנתיב הנדידה של ציפורים נודדות. יותר מ-200 מיני ציפורים מבקרות באזור. על חופי האי יש חורשות עתיקות במישור הצפה העוקבים אחר קו האי. חלקו העליון של האי שייך לפארק הלאומי דונה-איפולי. באי ישנם ארבעה ישובים: Eliminates, Tahitófalu, Pócsmegyer ו – Horány.

שאלות ותשובות על טיול יום לברך הדנובה

ברך הדנובה, או עיקול הדנובה, הוא אותו אזור שבו נהר הדנובה בהונגריה, מתעקל.

החשובות שבהן הן: בודפשט, Visegrad ו – Szentendre, כאשר על הגדה השנייה (השמאלית) של הנהר אפשר למצוא את Vác, את Nagymaros ועוד כמה עיירות קטנות וכפרים. גם האיים של האזור מעניינים, ובעיקר Szentendrei-sziget הגדול והאי מרגרט, שנמצא בתוך עיר הבירה.

עיקול הדנובה, ברך הדנובה, ידוע כאזור היפה ביותר שבסמוך לנהר. מומלץ לשלב אותו בעת הביקור בבודפשט, במסגרת טיול יום עצמאי או מאורגן.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן