חיפוש
חיפוש

גשר החירות של בודפשט

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

גשר החירות של בודפשט

גשר החירות, או בהונגרית Szabadság híd, הוא גשר הכביש הציבורי השלישי בבודפשט. גשר ירוק מקסים זה ממוקם בקצה הדרומי של העיר הפנימית של הבירה והוא אחד האייקונים הבולטים שלה. הוא מחבר בין כיכר Fővám שבצד של פשט, לבין כיכר גלרט (Gellert) בצד של בודה. בקצה בודה שלו ניתן למצוא את גבעת גלרט (Gellert Hill) המפורסמת ואת מלון גלרט והמרחצאות התרמיים. בצד פשט של הגשר ממתינים למבקריו אולם השוק הגדור ורחוב הקניות ואצי (Vaci) הידוע.

ברוכים הבאים לגשר היפה

גשר החירות הוא הגשר הקצר ביותר במרכז בודפשט, עם 333.6 המטרים שלו. בתחילה הוא נבנה כחלק מתערוכת המילניום העולמית בסוף המאה ה-1, בשנת 1896. שנת 1896 היתה חשובה מאד בהיסטוריה ההונגרית: בשנה זו נחגגה שנת ה-1000 לנטילת הקרקע של השבטים ההונגרים הקדומים באירופה באגן הקרפטים בשנת 896.

לרגל חגיגות המילניום, נבנו מבנים רבים בבודפשט. גשר החירות נקר במקור גשר פרנץ ג'וזף (Ferenc József híd) על שם פרנץ ג'וזף, הקיסר ההבבורגי של המלוכה האוסטרו-הונגרית. הגשר נפתח בנוכחותו של פרנץ, ובורגז הכסף האחרון בקצה הגשר בצד של פשט הוכנס למבנה הברזל על ידי הקיסר עצמו.

גשר החירות מאופיין בעיצוב ארט-נובו, פסלים מיתולוגיים וסמל הונגריה בצדו. החלק העליון של ארבעת העמודים שלו מעוטר בפסלי ברונזה גדולים של הטורול, ציפור דמויית בז, המוכרת על ידי ההונגרים מהמיתולוגיה ההונגרית העתיקה. ניתן לראות פסל גדול של טורול ליד הארמון המלכותי ברובע הטירה וגם בחלקים רבים של המדינה.

ב-15 בינואר 1945 פוצץ הצבא הגרמני הנסוג את הגשר בדיוק כמו את כל הגשרים האחרים שבבודפשט. חודש לאחר מכן החלט חיילים סובייטים למלא את החלקים החסרים שלו. מאוחר יותר, הפך גשר החירות לגשר הקבוע הראשון שחיבר את פשט ובודה לאחר מלחמת העולם השנייה.

שיפוצו המלא של הגשר החל בשנת 1946, אך רק בשנת 1984 הוא קיבל בחזרה את צבעו הירוק המקורי. הם צבעו אותו באפור ב-1946 מכיוון שזה היה הצבע היחיד שהיה ברשותם.

היו קווי חשמלית שעברו דרך הגשר מאז שנבנה, והם עוברים בו גם כיום. לאחרונה, עבר פסי החשמלית שיפוצים והגשר היה סגור לתנועה, אבל נפתח להולכי רגל בסופי שבוע, אז אנשים התחילו לארגן פיקניקים ואירועים שונים על הגשר. המקום הפך לפופולארי מאד עבור מקומיים ותיירים ויישאר אהוב על רבים.

שאלות ותשובות על גשר החירות של בודפשט

Szabadság híd, או גשר החירות, הוא אחד מציוני הדרך הראויים לציון בבודפשט, הונגריה. ממוקם בלב העיר, גשר זה משתרע על נהר הדנובה ומחבר את בודה ופשט, שני הצדדים של העיר.

הגשר נבנה בין השנים 1894 ו-1896 והוא מתאפיין בצבעו הירוק הבולט ובעיצוב הארט נובו המעוטר. הוא מעוטר בטורול, ציפור דורס מיתולוגית המהווה סמל לאומי של הונגריה, ובסמל המדינה. בכל קצה של הגשר יש פסלים של אריות.

השם "גשר החופש" מגיע מהאירוע ההיסטורי שהתרחש לאחר מלחמת העולם השנייה. הגשר, יחד עם כל השאר בבודפשט, פוצץ במהלך המצור על בודפשט בשנת 1945. הוא היה הראשון שנבנה מחדש, ובשנת 1946 שונה שמו ל"גשר החירות" לזכר שחרור המדינה מהשלטון הנאצי .

הגשר הוא לא רק נתיב תחבורה מרכזי אלא גם אטרקציה תיירותית פופולרית. ממרומי הגשר ניתן לצפות בנוף פנורמי של גבעת גלרט, פסל החירות וחלקים מטירת בודה. זה גם מקום לאירועים ציבוריים שונים, כמו פסטיבלים, שווקים ואפילו מקום שבו אנשים יכולים להירגע וליהנות מהשמש בקיץ.

עוד תכונה ייחודית של גשר זה היא מנגנון הפתיחה שלו. למרות שהוא אינו מופעל יותר באופן קבוע, הגשר תוכנן כך שניתן לסובב את הטווח האמצעי לאורך ציר הנהר כדי לאפשר לספינות גבוהות לעבור. תפקיד זה היה חיוני בעידן ספינות הקיטור.

מכיוון שגשר החירות הוא הגשר הקצר ביותר בבודפשט, תוכלו לעבור אותו בקלות על פני הדנובה תוך מספר דקות.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן