חיפוש
חיפוש

כפר היין פאטי (Páty Wine Village) טיול מבודפשט

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

כפר היין פאטי (Páty Wine Village) טיול מבודפשט

כשרובנו חושבים על כרמים ויין, כנראה שאנחנו חושבים על איטליה, או על צרפת, אולי אפילו על גרמניה. אבל רוב האנשים לא חושבים על הונגריה בתור יעד ליין. עבורכם, אולי תופתעו לשמוע שהונגריה מתגאה בתעשיית יין מפותחת ומתקדמת, ומייצרת יינות משובחים כבר יותר מאלף שנים. למעשה, עד לסוף המאה התשע עשרה לא היה אציל או בית מלוכה אירופאי שלא החזיק אצלו מלאי של יינות הונגריים משובחים, החל מיין הטוקאי (Tokaji) היוקרתי, וכלה ביינות אחרים, לבנים ואדומים.

את הירידה החדה בייצור היין בהונגריה אפשר לזקוף ל"זכותן" של שתי מלחמות עולם, שלטון קומוניסטי של עשרות שנים שדיכא יוזמות פרטיות, ועוד. אבל היום תעשיית היין ההונגרית מתרוממת שוב, וחברות תיירות רבות מציעות לכם את האפשרות לסיור יין איכותי ומשובב נפש.

כפר היין פאטי (Páty Wine Village)

על מנת שלא להתרחק יותר מדי מבודפשט, וכדי להיחשף לשיטת יישון יין ייחודית, חברות התיירות מציעות סיור קבוצתי או פרטי לכפר היין פאטי. מדובר בכפר קטנטן, שנמצא כעשרים דקות נסיעה מערבית לבודפשט הבירה. הסיור המודרך באנגלית, שאורכו כשלוש שעות בסך הכל, ייקח אתכם אל הכפר, ילמד אתכם על תעשיית היין ההונגרית, וכמובן יאפשר לכם לטעום יין. ברוב הסיורים תבקרו בשני מרתפי יין, ותטעמו שלושה או ארבעה יינות בכל אחד מהם. בנוסף, ברוב הסיורים יציעו לכם גם פלטת נקניקים וגבינות ליווי היין.

במהלך הסיור תפגשו את הייננים והכורמים עצמם, והם יספרו לכם את הסיפור האישי שלהם ועל דרך ההכנה של היין. הסיבה שחברות רבות כל כך בוחרות להגיע לפאטי היא לא רק בגלל הקרבה לבודפשט, אלא גם בשל העובדה שפאטי היא מקום מצוין לראות את מרתפי יישון היין ההונגריים המיוחדים. מדובר בבתי אבן קטנטנים, שמזכירים מאוד את "הוביטון" מהסרט "שר הטבעות".

למה לקחת סיור לפאטי

הסיור לפאטי הוא סיור יקר יחסית, בשל העובדה שמדובר בסיור מחוץ לעיר הכולל הדרכה, יין ומעט אוכל. העלות שלו עומדת על כ-150 יורו לאדם (נכון ליולי 2023), לסיור של כשלוש שעות. מהסיבה הזו ישנם לא מעט אנשים שנרתעים מהסיור הזה, או שחושבים להגיע לפאטי בצורה עצמאית, באמצעות מונית או דרך אחרת.

היתרון הגדול בסיור הוא שאוספים אתכם ממרכז בודפשט ומחזירים אתכם אליה, יש לכם ליווי והסברים באופן שוטף במהלך היום (מעט אנשים בפאטי מדברים אנגלית, ושירותי תרגום הם חשובים ביותר), וכמובן אתם לא צריכים לדאוג לתשלום במהלך הסיור. כל ההוצאות שלכם כלולות בתשלום הראשוני על הסיור. חובבי יין יהנו מאוד מהסיור הזה.

ואם רוצים לחוות יותר מהיין של הונגריה - הנה פתרון

להונגריה יש ארבעה אזורי יין מרכזיים, המייצרים יינות מובחנים ומפורסמים בזכות עצמם. המפורסם ביותר, שהוזכר גם קודם, הוא יין הטוקאי הלבן והמתוק, שמגיע מחבל טוקאי בצפון מזרח הונגריה, בסמוך לגבול עם סלובקיה ואוקראינה. חבל היין הזה הוא העתיק ביותר בעולם המוכר כחבל יין רשמי, ומהווה אתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

אם אתם לא רוצים להתרחק עד לטוקאי, אולי תרצו ללכת לחבל אגר (Eger), הנמצא כשעתיים מבודפשט לכיוון צפון מזרח. נמצאו עדויות לצמיחה של גפנים כאן כבר לפני מיליוני שנים. כיום שני היינות המפורסמים ביותר של המחוז הם "דם השור" (Bikaver), יין אדום, ויין ה"כוכב של אגר" (Egri Csillag), יין לבן.

שני המחוזות האחרים, המפורסמים פחות והקשים יותר להגעה, הם חבל נאגי סומלו (Nagy Somlo) בצפון מערב המדינה ליד הגבול עם אוסטריה, וחבל וילאני (Villany) בדרום מערב, ליד קרואטיה. הראשון הוא הקטן ביותר באזורי היין של הונגריה, ונמצא באזור אדמה געשית. היינות המיוצרים בו ידועים בטעמם העשיר ובארומות העזות, יצרו לאזור הזה הילה מיסטית כמעט. למעשה, באירופה רווחה האגדה שהיין של סומלו בריא כמעט לכל דבר, ויש אפילו טענה שאצילי אירופה היו שולחים את נשותיהם לכאן, בתקווה ששתייה של יין סומלו יגרום להן להרות יורשים זכרים דווקא.

וילאני, לעומת זאת, הוא אזור חם יותר וכמעט ים-תיכוני, מה שהופך אותו לאידיאלי מבחינת גידול יין. מגדלים בו יין משובח המפורסם בכל העולם, ויש טענות שזהו המקום הטוב ביותר בעולם לגדל ענבי קברנה פרנק.

בקיצור, הונגריה היא ארץ של יין, ולחובבי היין של המון מה לחפש בה. רוצו לטעום.

שאלות ותשובות על הסיור לכפר היין פאטי

הסיור אל הכפר, כולל הביקור בו, אורך כשלוש שעות.

נכון ליולי 2023, הסיור אל הכפר עולה 651 ₪.

אהבת? נא לדרג
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן