חיפוש
חיפוש

גשר פטפי בבודפשט (Petőfi Bridge)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

גשר פטפי בבודפשט (Petőfi Bridge)

גשר פטפי (Petőfi Bridge, או בהונגרית Petőfi híd) מחבר בין פשט לבודה והוא עובר ממש מעל הדנובה (בדומה לגשרים אחרים בעיר). הוא נמצא בחלק היותר דרומי של בודפשט והוא הגשר הציבורי השני שנבנה בה. אורכו הכולל של הגשר הוא 514 מטרים, רוחבו מגיע לכ – 25.6 מטרים והוא נבנה בין השנים 1933 ל-1937. בעקבות הריסתו בשל קרבות מלחמת העולם השנייה, נבנה הגשר מחדש מיד לאחר שהסתיימה. קצהו הדרומי של הגשר נקרא Boráros tér ואילו חלקו השני שליד אוניברסיטת בודפשט לטכנולוגיה וכלכלה נקרא Goldmann György tér.

ברוכים הבאים לפטפי

גשר פטפי ממוקם דרומית לגשר החירות של בודפשט, ממש מעל הדנובה. הוא נקרא על שמו של המשורר והמהפכן ההונגרי סנדור פטופי. לפני כן נקרא הגשר מיקלוס הורטי. בנייתו של הגשר החלה בשנת 1933 לפי תכניותיו של Pál Álgyay Hubert. מבחינת המבנה, הוא פשוט למדי ולא כולל את כל הקישוטים הגנדיוזים האופייניים לגשרי בודפשט האחרים. באותה התקופה שבה נבנה הגשר הזה, הונגריה היתה פסימית למדי והתמודדה עם בעיות פוליטיות וכלכליות, כך שהמטרה העיקרית שלה בעת בניית הגשר הוא לקבל מענה שהוא פונקציונאלי ולא מסוגנן ויפה. חנוכת הגשר ארעה ב-12 לספטמבר 1937, והוא נקרא אז על שמו של יורש העצר מיקלוש הורטי.

הגשר הישן היה קיים רק שנים ספורות מכיוון שכמו שאר הגשרים בעיר, הוא פוצץ על ידי חיילים גרמנים שנסוגו בסוף מלחמת העולם השנייה, ב – 14 בינואר 1945. בעקבות כך הקים הצבא הסובייטי גשר זמני על חוברותיו. בסופו של דבר, הגשר נבנה מחדש בין 1950 ל-1952, כאשר חנוכת הגשר התקיימה ב-22 בנובמבר 1952. הפעם נבחר לו השם גשר פטופי, החשמלית עברה בו והמנורות הישנות שבו הוחלפו. בין השנים 1979 ל-1980 שופץ סיפון הגשר. היה צריך באותה התקופה לסגור את הכביש באופן חלקי כדי שניתן יהיה להחליף את מסגר הגשר שהחלידה ולבנות מחדש חלקים מהכביש. שבילי האופניים נסגרו והכביש הורחב.

אורכו הכולל של הגשר הוא 378 מטרים ורוחבו 25.6 מטרים. עוברת עליו החשמלית והתנועה הציבורית של החלק הדרומי של שדרות פשוט ובודה מעל הדנובה. מאז שנות ה-90, שני כבישים ציבוריים משרתים את יציאתו: מאז 1990, הכביש המהיר M0, המקיף את בודפשט, ומאז 1995, גשר Lagymanyosi, הממוקם דרומית אליו.

שאלות ותשובות על גשר פטפי

בהחלט כן. הגשר פתוח הן לתחבורה ציבורית, כולל חשמלית והן לרכבים פרטיים.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן