חיפוש
חיפוש

גבעת גלרט (Gellért Hill) ואתריה השונים

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

גבעת גלרט (Gellért Hill) ואתריה השונים

גבעת גלרט (Gellért Hill) המרשימה היא אתר תיירותי פופולארי מאד ועצירת חובה בקרב תיירים רבים. בצד של בודה, בסמוך לגדות נהר הדנובה, מתנשאת הגבעה היפה הזו לגובה של 235 מטרים, כשפסל החירות בראשה. ציון דרך זה, המהווה חלק מרכזי מהנוף העירוני של העיר, הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו מאז שנת 1987. גבעת גלרט מושכת אליה המונים תודות לנוף הפנורמי המדהים על העיר ועל גשריה היפים. ממש משם אפשר לראות את הגשרים שמעל הדנובה בבירור, ואפילו אתרים נוספים מוכרים, כמו בית הפרלמנט וגם טירת בודה.

המעיינות התרמיים המזינים את המרחצאות שמסביב נמצאים בתוך גבעת גלרט ומעיינות Rakocsi, Matyas ו – Arpad גם הן מילאו תפקיד חשוב ביצירת המערה. המערה המפורסמת ביותר על הגבעה היא מערת סנט איוואן (St. Ivan's Cave), שבה נמצאת קפלת מסדר סנט פול, הידועה גם ככנסיית סנט גלרט (St. Gellert Rock Church). מערה זו טבעית בחלקה, שכן בתחילת המאה ה-20 נוספו מעברים חדשים כדי להפוך אותה לכנסיית סלע, בהתאם למערה שבלורדס (Lourdes).

גבעת גלרט היא מקום נהדר לטייל בו, לכל המחפשים אתרים מיוחדים לחקור אותם, כמו מפלי סנט גלרט או גן הפילוסופים, שבו ניצבים פסלי בודהה, גנדי וישו מתחת לעצים מוצלים.

ברוכים הבאים אל הגבעה היפה בעיר

גבעת גלרט קיבלה את שמה על שם הבישוף ז'רארד/גלרט שהגיע להונגריה מאיטליה בסביבות שנת 1000 לספירה. המלך סטפן הקדוש הזמין אותו לעזור להמיר את ההונגרים לנצרות. כמה עובדי אלילים שהתנגדו גלגלו אותו במורד הגבעה בחבית אל הדנובה ב-1046, מה שהיה בהחלט סוף אכזר ומר. פסל גדול, מחזיק צלב בידו הימנית, מנציח את הבישוף במדרון הצפון מזרחי של הגבעה, מול גשר אליזבת (Erzsbet hid). הגבעה חשובה גם מנקודת מבט הידרוגאולוגית. חלק מאספקת מי השתייה של בודפשט מאוחסן במאגר פנימי בתוך הגעה. הזיקוקים המרהיבים בחג הלאומי, ב-20 באוגוסט, מושקים מהגבעה והופכים לחלק מחוויה מקומית שלמה.

קצת היסטוריה

גבעת גלרט היא סלע דולומיט בגובה של 235 מטרים, המתנשא מעל הדנובה בצד בודה של בודפשט. גבעת גלרט היתה מיושבת מאז התקופה הפרה היסטורית, תושבי המערות שחיו שם פעם עשו שימוש במעיינות החמים שמתחתם, אותם מעיינות שעדיין מספקים את המים התרמיים הנהדרים, הלא הם האטרקציה הכל כך מוכרת ואהובה ספא Gellert. בתקופה הרומית חיו קלטים באזור הזה, שהיה במרחק של רק כ-2 קילומטרים מהעיר הרומית אקווינקום. במאה ה-18 הגבעה היתה מכוסה בכרמים, מה שהפך אותה למרכז חשוב של ייצור יין בבודה. באמצע שנות ה-1800, גבעת גלרט הוכרה כמיקום אסטרטגי ומבצר נבנה בה על ידי האוסטרים השליטים כדי להפעיל שליטה על בודפשט. הגבעה המשיכה לשמש בפעולות צבאיות אחרות במהלך מלחמת העולם השנייה והמהפכה ההונגרית של 1956.

תפקידה החשובה של הגבעה בהיסטוריה של בודפשט הוביל לכך שהיא נרשמה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית (כחלק מגדות הדנובה) בשנת 1987. גבעת גלרט חולקת את התואר הזה עם טירת בודה (Buda Castle) ושדרת Andrassy המפורסמת בעיר. כיום, הגעה היא אזור מגורים אמיד עם פארק עצים ומונומנטים היסטוריים. זהו גם מקום נהדר לשבת בו וליהנות מהנופים הסוחפים והיפים של העיר.

הליכה במעלה הגבעה

יש אמנם קווי אוטובוס שמחברים את גבעת גלרט לשאר חלקי העיר, אבל הדרך הטובה ביותר לחוות את האזור היא בהליכה רגלית. ישנם שני מקומות בהם תוכלו להתחיל את הטיפוס במעלה הגבעה – במלון גלרט (Gellert Hotel) או בסוף גשר אליזבת.

מה לראות ולעשות בגבעה

בגבעת גלרט תוכלו, מלבד ההנאה מהנופים היפים, לבקר בכמה מהאטרקציות התיירותיות של העיר, הלא הן המצודה, אנדרטת החירות, כנסיית המערה ואנדרטת גלרט.

אנדרטת החירות (Libert Monument)

אנדרטת החירות, או פסל החירות, מנציחה את אלה שהקריבו את חייהם למען עצמאותה של הונגריה, החופש והשגשוג שלה. האנדרטה נבנתה בשנת 1947 לזכר השחרור הסובייטי של הונגריה במהלך מלחמת העולם השנייה, אותו שחרור מיוחל שסיים את הכיבוש על ידי גרמניה הנאצית. מיקומה על גבעת גלרט הופכת אותה למאפיין בולט מאד בנוף העירוני של העיר וגם לנקודת עצירה חשובה ומוכרת. פסל הברונזה של האנדרטה הינו בגובה של 14 מטרים והוא ניצב על גבי כן בגובה של 26 מטרים, בעודו מחזיק עלה דקל. שני פסלים קטנים יותר נמצאים מסביב לבסיסה של האנדרטה, אך במקור היו שניים נוספים שהוסרו והועברו לפארק הפסלים. האנדרטה תוכננה על ידי זיגמונד קיספלודי סטרובל. לפיו, העיצוב נעשה במקור לאנדרטה של איסטוון הורטי, כאשר אם היה משמש אכן לכך היה מציג ילד אנושי, במקום עלה הדקל שהיה תוספת סובייטית. בזמן בניית האנדרטה תבוסת כוחות הציר על ידי הצבא האדום הוכרזה רשמית כ"שחרור", מה שהוביל לכתובת המקורית המופיעה על האנדרטה הן בשפה ההונגרית והן בשפה הרוסית. בתרגום "לזכרם של הגיבורים הסובייטים המשחררים. העם ההונגרי אסיר תודה".

במהלך השנים הבאות שלאחר מכן, התחושות החיוביות כלפי הסובייטים בקרב ההונגרים השתנו עד לכדי מהפיכה בשנת 1956, שגרמה לפגיעה בחלקים מסוימים של באנדרטה. לאחר המעבר ב-1989 משלטון קומוניסטי לדמוקרטיה, הכתובת שעל האנדרטה שונתה (בתרגום) לכתובת הבאה: "לזכרם של כל אלה שהקריבו את חייהם למען העצמאות, החופש והשגשוג של הונגריה". הגרסה בשפה הרוסית של המחווה הוסרה בשלמותה.

כנסיית המערה (Sziklatemplom)

כנסיית המערה בגבעת גלרט מילאה תפקיד חשוב באירועים היסטוריים ודתיים. הכנסייה נבנתה עבור המסדר הפאוליני והשריד החשוב ביותר שלהם, שבר עצם של סנט פול שמור בה. בכניסה מוצג פסל של המלך סטפן הקדוש. ההיסטוריה של המערה על המדרון הדרומי של גבעת גלרט מתחילה כמעט מאה שנים אחורה. כנסיית המסדר הפאוליני שימרה שרידים חשובים מאז חזרו הנזירים הביתה באמצע המאה ה-20.

כנסיית המערה הוקמה במערת סנט איבן. על פי דיווחים היסטוריים היא נקראה על שמו של איבן הקדוש שחי שם כנזיר וריפא אנשים עם מים תרמיים בתחתית הגבעה. הקמת הכנסייה נוצרה בהשראת מערת לורדס, שבה ראתה ילדה בת 14 התגלויות מרובות של מריה הבתולה. לאחר שחזרה מביקור שם בשנות ה-20, הציעה קבוצת עולי רגל את הרעיון להקים מקדש דומה.

הכנסייה נבנתה על ידי קארולי ויצ'ינגר לפי תכניותיו של דר' קלמן לוקס. באותה תקופה הכנסייה תפסה רק את פתח המערה עבור המקדש והספינה המרכזית היתה בחוץ, על מדף הסלע. כיום הכנסייה מחולקת לשני חלקים: החלק העליון במערה הטבעית והחלק התחתון במערך מערות מעשה ידי אדם. מעיינות חמים מתחת לגבעה שומרים על טמפרטורה נעימה ונינוחה סביבה 20 מעלות.

למרות שהרעיון הועלה ב – 1924, עבודות הבנייה הסתיימו רק ב-1931. ההרחבה החלה בסביבות 1934, אז נוסף מנזר ניאו-רומנסקי וכן צלב עץ מואר הוקם מעל הכנסייה בשנת 1936. במהלך מלחמת העולם השנייה נמלטו כמה פליטים פולנים להונגריה והם ביקרו לעיתים קרובות בכנסיית המערה. הקרדינל יוזף מינדסנטי נשא שם נאות עם אלפי עולי רגל שהאזינו לו. בשנות ה-50 חיסמל המשטר הקומוניסטי את מסדרי הנזירים בהונגריה. ב-1951 גורשו נזירים מכנסיית המערה והצלב שמעל הכנסייה הופל. כמעט 1- שנים לאחר מכן נבנה קיר בטון בעובי של 2.5 מטרים כדי לחסום את הכניסה. עד לשינויים הפוליטיים ב – 1989 תפקדה הכנסייה כמצפה והמנזר שימש כמעונות של המכון הממלכתי לבלט.

כנסיית המערה היתה אטומה למשך 40 שנה, עד 1990 כשהמסדר הפאוליני השתלט עליה ופתח אותה מחדש. קיר הבטון שחסם את הכניסה נהרס ב-1992, כאשר חלק ממנו נשאר שם לזכר עשרות שנות הדיקטטורה הקומוניסטי. צלב חדש נבנה בשנת 2001, באותו היום שבו הוא הופל, 50 שנה קודם לכן. במקום גם פסלו של המלך סטפן הקדוש, עומד ליד סוסו ובידו דגם של כנסייה רומנסקית. המקום פתוח למבקרים מדי יום מהשעה 09:30 בבוקר ועד 19:30. בימי ראשון סגור.

שאלות ותשובות על גבעת גלרט ואתריה השונים

כדי להגיע אל הגבעה יש לקחת חשמלית מספר 41, 47 או 49, או אוטובוס מספר 7 או מספר 86 ולרדת ב – Gelert ter.

אהבת? נא לדרג
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן