Search

טיול מבודפשט אל אגר (Eger)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

טיול מבודפשט אל אגר (Eger)

בודפשט היא יעד נהדר לבלות בו כמה ימים, או יותר, והיא מציעה מגוון רחב של אפשרויות לשוהים בה. יחד עם זאת, גם מחוצה לה, בסביבתה הקרובה יחסית יש לא מעט מה לעשות ומה לראות ולכן רבים, שמגיעים עד אליה, משלבים פעמים רבות טיולי יום מחוץ לעיר. טיול מבודפשט אל העיריה הציורית והיפה איגר (Eger) הוא הזדמנות לפגוש את הונגריה באופן קצת אחר, לצאת למעין מסע בזמן וליהנות בנעימים כמה שעות מחוץ לעיר התוססת והסואנת. אפשר למצוא כיום מבחר נהדר של טיולי יום מאורגנים שיאפשרו לכם לבלות ללא דאגות ולקבל את כל המידע שאתם צריכים אודות אותם היעדים ממדריכים מיומנים ומנוסים.

ברוכים הבאים לאיגר

העיר איגר היא העיר השנייה בגודלה בצפון הונגריה, עיר עם זכויות של מחוז. היא ידועה בזכות הטירה שלה, המרחצאות התרמיים שבה, מבני הבארוק, הצריח העות'מאני הצפוני ביותר במדינה שנמצא בה וגם ביינות האדומים המוצעים בה. יש בה קצת יותר מ-50,000 תושבים והסיבות לשמה שנויות במחלוקת. יש הטוענים כי היא נקראת על שמו של צמח שצומח לאורך גדול נחל אגר, הצמח Egerfa והסבירות לכך דיי גבוהה ובייחוד בשל העובדה ששמה של העיר אכן משקף את הסביבה העתיקה הטבעית שלה וגם את הצמח עצמו שגדל בשפע בסביבה. גם שמה הגרמני של העיר – Erlau מחזק את הסברה הזו. תיאוריה נוספת טוענת כי שמה של העיר מגיע מהמילה הלטינית Ager, שזה שדה. תיאוריה זו מגיעה מחוקרים שחושבים שבמהלך המאות ה-11 וה-12 עברו לשטח הזה מתיישבים ממוצא וואלוני (לטינים, בהונגרית). הממצאים הארכיאולוגיים הרבים ששם תומכים בהחלט בסברה הזו.

ההיסטוריה של העיר

איגר של היום נוצרה במאה ה-10 על ידי המלך סטפן הקדוש, שחי בין השנים 997 ל-1038. הוא היה המלך הנוצרי הראשון של הונגריה ואחת הדמויות היותר חשובות שלה. הקתדרלה הראשונה של איגר נבנתה על גבעת הטירה, בתוך האתר הנוכחי של הטירה כיום. איגר גדלה והתפתחה סביב הקתדרלה הזו, ונשארה מרכז דתי חשוב בהונגריה. עוד בתקופת ימי הביניים נחשבה איגר לחשובה מאד בין העיירות ההונגריות. היסודות הטבעיים של הסביבה, המפגש בין המישור לגבעות, אפשרו לכונן יחסים כלכליים ותרבותיים בין חלקי הארץ השונים. במהלך המאות ה-11 וה-12 הגיעו מתיישבים וואלונים מהאזורים שמעבר לנהר הריין. הם הביאו אתם את התרבות המערבית והחלט בגידול גפנים. תודות לנוכחותם התפתחה איגר משמעותית.

בשנת 1241, בעקבות פלישת המונגולים, נעצרה התפתחות העיר לזמן קצר. העיר בשנה זו נבזזה ונשרפה. לאחר נסיגת המונגולים החלה לפרוח מחדש והגיעה לשיאה במאות ה-14 וה-15. בתקופה זו נוקו ברובם היערות שהתפשטו עד גבולות העיירה ובמקומם ניטעו גפנים. נבנו בעיירה עוד ועוד בתים, נבנו גם כבישים והמקום שגשג.

בתקופת שלטונו של המלך מתיאס, שחי בין השנים 1458 ל-1490, התפתחה העיר שוב. ארמון הבישופים של איגר בסגנון גותי, שקיים עד היום, שוחזר על פי צו הבישוף יאנוס בקנסלואר. הבנייה נמשכה במשך תקופה ארוכה. לאחר מותו של המלך מתיאס נבנה שער היפפוליט, שהוסר לאחרונה. לאחר קרב קשה בשנת 1526 החלה תקופה עגומה בהיסטוריה של העיירה. העיירה החליפה ידיים כמעט מדי שנה והצבא העות'מאני התקרב. נסיבות אלו הובילה לחיזוק המבצר. בסתיו 1552 הצליחו קפטן איסטוון דובו וקומץ חייליו להגן על המבצר וצפון הונגריה מפני האימפריה הטורקית המתרחבת. למרות שהוא וחייליו הגנו בהצלחה על המבצר, הוא נהרס בזמן המצור מה שהוביל לבנייתו המחודשת. תהליך השיקום התרחש בין השנים 1553 ל-1596. ממש לאחר מכן החלה תקופתו של השלטון הטורקי שנמשך 91 שנים באיגר. צריח איגר, שנבנה בסוף המאה ה-17, משמר את הזיכרון של אותה התקופה. בין כל המבנים מסוג זה נמצא הצריח הזה בנקודה הצפונית ביותר של האימפריה העות'מאנית לשעבר. באותם זמנים כנסיות הוסבו למסגדים, הטירה נבנתה מחדש, מבנים אחרים הוקמו, כולל מרחצאות ציבוריים. שלטון הטורקים במרכז הונגריה החל להתמוטט לאחר ניסיון עות'מאני כושל לכבוש את וינה. ההבסבורגים מווינה, ששלטון בשאר הונגריה, מלבד טרנסילבניה, גירשו את הטורקים מהמדינה.

איגר שוחרר מהשלטון הטורקי בדצמבר 1687. למרות זאת העיר נפלה למצב של עוני קשה. מאז עברה איגר לא מעט תהפוכות וידיים. במאה לאחר מכן היתה שוב בתקופת שגשוג, נבנו בה מבנים חדשים בסגנון הבארוק וכמה כנסיות. בשנת 1804 חל שינוי משמעותי בארגון הבישופות של איגר. המונרך הפך את העיירה למרכז ארכיבישופי, אך כמה בישופים נפרדו ממנה. מהפכה ומלחמת עצמאות במאה ה-19 ועוד הרבה שמאד שינויים הובילו את העיר להמשיך ולפרוץ קדימה. ההתאוששות הכלכלית לאחר מלחמת העולם הראשונה היתה איטית, אך עם פרסומו של הספר "ליקוי ירח" של גרדוני בשנת 1899, הפכה העיר לאטרקציה תיירותית בולטת באזור. במלחמת העולם השנייה היתה העיר תחת מצור הצבא הגרמני, שנסוג בעקבות הגעתו של הצבא הסובייטי. למרות זאת, הצליחה להינצל מהפצצות גדולות. בעשורים שלאחר מכן החלו חילופי משטר בעיר, מה שהוביל לאופיה של העיר כמרכז תרבות, לדעוך. בסופו של דבר הצליחה שוב איגר להינצל מדעיכה זו תודות לשמירה על העיר הפנימית הבארוקית שלה ומניעת בנייה של מבנים מודרניים לא מתאימים.

כיום איגר היא עיר משגשגת מאד ויעד תיירותי פופולארי עם מרכז היסטורי מקסים בסגנון הבארוק. היא מפורסמת בין היתר ביינו שלה, ובעיקר בזכרות סוג מסוים של ברנשי שמקורו במאה ה-18 – אגרי ויז (Egri Viz).

מה בסיור

הסיור באיגר לוקח אתכם אל העיר הציורית היפה, השנייה בגודלה בצפון הונגריה במהלך הסיור תבקרו בקתדרלה הניאו קלאסית מהמאה ה-19, הפונה אל הליציאום, ובה ספרייה עם 20,000 פריטים ומוזיאון מפורסם. תגיעו גם לכנסייה המינורית הבארוקית ותוכלו לראות את שער הברזל המרשים. תמשיכו לטירת איגר הידועה, שנבנתה במאה ה-13 לאחר הפלישה המונגולית, וממוקמת בראש הרחובות המרוצפים באבן של Dózsa György tér. הסיור כולל כניסה לטירה, בה תוכלו לראות פסלים וציורים היסטוריים.

לאחרת ארוחת הצהריים וטעימות היין בעמק Szépasszony-völgy, תמשיכו ל – Egerszalók, שלמרגלות ה – Bükk. הירגעו באחד מאתרי הספא הטובים בעיר וקחו לעצמכם כמה רגעים של פינוק אמיתי. המים המרפאים מבוקשים מאד וידועים בסגולות הנהדרות שלהם, כולל טיפול בשרירים, במחלות ראומטיות, בעיות קיבה ועוד. נצלו את ההזדמנות כדי לספוג את כל הטוב הזה לעצמכם ושלבו זאת בסיור המיוחד הזה.

שאלות ותשובות על טיול יום מבודפשט ל-Eger

התשלום עבור הסיור כולל העברות (איסוף והחזרה), מדריך פרטי צמוד וטעימות יין. הכניסה לאטרקציות השונות היא בתשלום נוסף וכך גם עבור ארוחת הצהריים שהיא על חשבון המשתתפים.

הסיור מתאים לשוהים בבודפשט שרוצים לצאת מהעיר אל יעד קרוב יחסית , יעד יפה המספר את סיפורה של תקופה ושל מקום. עיר ציורית בשם Eger, שנדמה שהזמן בה עצר מעט מלכת.

5/5 - (1 vote)

אהבת? אפשר לשתף!

Facebook
WhatsApp
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

Search

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן