חיפוש
חיפוש

ממנטו פארק בבודפשט (Memento Park)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

ממנטו פארק בבודפשט (Memento Park)

בשנת 1945 סיימה הונגריה את מלחמת העולם השנייה בצד המפסיד. בתמיכת הצבא האדום הסובייטי, הצליחו פוליטיקאים קומוניסטים להוציא אל הפועל את הדיקטטורה הטוטאליטרית הסובייטית. בעשורים הבאים נחנכו אלפי פסלים ציבוריים ברחבי הארץ, ששיבחו את האידיאל הקומוניסטי ונציגיו: הסובייטים המדכאים וכל אותם מנהיגים ששיתפו פעולה.

עם קריסתן של הדיקטטורות במזרח אירופה בשנים 1989 ו-1990, העלתה בודפשט על סדר היום את גורלן העתידי של אותן יצירות ציבוריות בעלות אופי קומוניסטי. חלק מהאנשים התעקשו על פתרון רדיקלי מאד: הרס מיידי של אותן יצירות, של אותם פסלים, אך עיריית בודפשט דחתה רעיון קיצוני זה ובהסכמה הורתה על הקמת פארק פסלים ייעודי. לבסוף, האדריכל Akos Eleod הציג את התכנית האדריכלית המופשטת שלו שהפכה את הפארק למה שהוא כיום. טקס הפתיחה של הפארק התקיים ב-27 ביוני 1993, שנתיים לאחר שאחרון החיילים של הצבא האדום הסובייטי עזב את הונגריה.

גם גורלם של פסלי התעמולה הכפריים מאותו הסוג הוכרע. רוב היצירות עומדות היום ומוצגות במסגרת אוספים מקומיים, מעל קברי חיילים סובייטים או במחסנים. מאז פתיחתו, Memento Park, מהווה אטרקציה תרבותית ותיירותית ייחודית, יעד פופולארי עבור מבקרים מקומיים וזרים, המשולב במערך המוזיאונים והאתרים האחרים בעיר

ללמוד על ההיסטוריה הלא פשוטה של העיר

קשה לפספס את הכניסה לפארק ממנטו, מקבץ של לבנים אדומות, שנראות כמו הומאז' סוציאלי ריאליסטי למקדש יווני. מראה האנדרטאות העומדות עמוק בשלג מעניק לפארק תחושה סובייטית נוספת, עד שתיירים באים לזרוק כדורי שלג על פסלו של לנין ולפסל אנשי שלג סוציאליסטים. חונה ממש בתוך השער, מכונית קלאסית ישנה שיוצרה במזרח גרמניה, כזו שהיתה פופולארית מאד בהונגריה שלפני שנות ה-90, מציגה מיצג אמנותי אינטראקטיבי. לצדה יש תיבת טלפון, בה ניתן להאזין לקולותיהם של סטלין, מאו-צה-טונג, צ'ה גווארה ודמויות הונגריות מהמפלגה הקומוניסטית.

ברחבי הפארק פזורים כ-42 פסלים וכל אחד מספר את סיפורה של אותה דמות, של תקופה ושל הפארק כולו. חלק מהפסלים ברורים מאד, כמו לנין שנדמה שנלכד ממש באמצע נאום. אחרים הם פסלים של מנהיגים קומוניסטים הונגרים, שמוכרים פחות מהאדונים הרוסים שלהם.

ממש מול הכניסה אל הפארק, זוג מגפיים ענקיים יושבים על גבי יציע גדול. זוהי מחווה לפסל הברונזה המקורי של סטלין בגובה של 8 מטרים, אשר נהרס במהלך המהפכה ההונגרית ב-23 באוקטובר 1956. הפסל הזה נשלף ונוסר עד שנותרו רק המגפיים. כיום, ההעתק הוא מזכרת למהפכה של סטלין. המבקרים יכולים לעלות במעלה המדרגות, העוברות מאחורי האנדרטה למרפסת, שם הם יזכו לתצפית נהדרת על הכניסה לפארק.

בצריף הסמוך יש תערוכה על נפילת המשטר הקומוניסטי. צילומים של המשטרה החשאית של הונגריה באימונים מוצגים בחדר הקרנה קטן. כמה מאות סרטים קצרים צולמו בין 1958 ל-1988, כדי להכשיר ולהורות לסוכנים חשאיים ומרגלים להגן על "החוק והסדר". הקטעים קצרים, נמשכים כ-10 עד 15 דקות, והם מספקים חלון מרתק אל המבצע החשאי הזה. בין הטיפים המעשיים המוצעים בסרטונים יש, למשל, מדריך להתקנת מצלמה סודית בתיק היד כדי לרגל אחרי השכן.

שאלות ותשובות על Memento Park

ניתן להגיע אל הפארק באמצעות אוטובוס מקומי מספר 150 לכיוון קמפונה, אליו ניתן לעלות מתחנת הרכב קלנפולד (קו מטרו 4) או Ujbuda-kozpont. יש גם שירות אוטובוס ישיר מכיכר Deak Ferenc שיוצא בשעה 11:00 מדי יום ומעביר את הנוסעים לשערי הפארק.

הפארק פתוח למבקרים בכל יום, לאורך כל חודשי השנה, מהשעה 10:00 בבוקר ועד השקיעה.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן