חיפוש
חיפוש

בזיליקת אישטון הקדוש (St. Stephen's Basilica)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

בזיליקת אישטון הקדוש (St. Stephen's Basilica)

בזיליקת אישטון הקדוש (St. Stephen's Basilica) היא אחד מאתרי התיירות ההונגריים המצולמים ביותר, אתר המסתיר בתוכו אלפי סודות וסיפורים מרתקים. הבזיליקה עצמה נבנתה במשך 54 שנים, שלושה אדריכלים מפורסמים השאירו את חותמם על המבנה. לא רק העבר הרחוק, אלא גם ההיסטוריה האחרונה של המבנה המונומנטלי הזה מציעה פרטים מעניינים. כאן נשמרו שרידיו של שחקן הכדורגל ההונגרי המפורסם ביותר, פרנץ פושקאש. הבזיליקה והכיכר בחזית משמשות כיום גם לצילומי שוברי קופות הוליוודים.

ברוכים הבאים לבזיליקה המרהיבה

בזיליקת אישטון הקדוש, או בשמה המוכר יותר – בזיליקת סטפן הקדוש, היא בזיליקה קתולית בבודפשט, בירת הונגריה. היא נקראת על שמו של סטפן, מלך הונגריה הראשון, שחי בין השנים 975 עד 1038 לערך. ידו הימנית של המלך נמצאת במקום עצמו. הבזיליקה הזו היתה בניין הכנסייה השישי בגודלו בהונגריה עד שנת 1920. מאז שינוי שמו של הגן, שימשה כקתדרלה משותפת לארכיבישוף הרומאי קתולי. כיום, נחשבת הבזיליקה למבנה הכנסייתי השלישי בגודלו בהונגריה של ימינו.

St. Stephen's Basilica Budapest
St. Stephen's Basilica Budapest

ההיסטוריה של הבזיליקה

נדרשו יותר מחמישה עשורים ושלושה אדריכלים כדי לבנות את הבזיליקה. מספר אירועים מצערים עיכבו את עבודות הבנייה. יוזף הילד אחראי היה על העיצובים ב-1845, אך בגלל המהפכה ומלחמת העצמאות של 1848/49, החלו העבודות רק בשנת 1851. לאחר מותו של הילד, מיקלוס יבל, מעצב בית האופרה לקח על עצמו את הפיקוח על הבנייה. בשנת 1868 קרסה הכיפה, למרבה המזל אף אחד לא מת. יבל הכין תכניות חדשות והבנייה החלה שוב, כמעט מאפס. הוא לא יכול היה לראות את עבודתו הסופית, שהושלמה, שכן מת בשנת 1891. ג'וזף קראוזר היה זה שסיים את הבזיליקה בשנת 1906. לפי השמועות, במסת ההקדשה, הקיסר פרנסיס יוסף המשיך להביט כלפי מעלה, מפחד מקריסה נוספת של הכיפה. לבניין נגרם נזק כבד במהלך ההפצצות במלחמת העולם השנייה. השחזורים החלו רק בשנות ה-80 של המאה הקודמת והסתיימו ממש לאחרונה.

מה שבאמת שווה בבזיליקה הוא לעלות במעלית עד למעלה ולראות את הנוף.אחת התצפיות היפות שביקרתי בהן בעולם!

המבנה ועיצובו

האתר שבו נמצאת הבזיליקה כיום היה בעברו מקום שבו נערכו, במאה ה-18, קרבות בעלי חיים. עם הקמתו של רובע חדש בסביבה הוחלט לבנות גם כנסייה זמנית. בסוף שנת 1810, החל גיוס כספים לצורך בניית כנסייה עתידית. הכנסייה, כאמור, קרויה על שמו של סטפן מלך הונגריה והיא המבנה החשוב ביותר במדינה כולה. גובהו 96 מטרים, בדיוק כמו בית הפרלמנט ההונגרי (רק שניהם זכו להיות גבוהים כל כך). עובדה זו מסמלת שלחשיבה רוחנית ולחשיבה עולמית יש את אותה החשיבות. בנייתו של המבנה כולה הסתיימה לאחר 54 שנות בנייה והסגנון האדריכלי המאפיין אותו הוא סגנון ניאו-קלאסי. הדבר בא לידי ביטוי באלמנטים בחלקו החיצוני והפנימי, המשווים למקום מראה מהודר.

הבזיליקה עצמה עשירה ביצירות אמנות יפות במיוחד. בכניסה הראשית שלה אפשר לראות תבליט מרשים של סנט סטפן ופסיפסים מקסימים. יש עבודות זכוכית מושקעות, עוגב ועיטורי פנים שקשה שלא לשים לב אליהם.

קונצרטים ואירועים בבזיליקה

גולת הכותרת בבזיליקה הם הקונצרטים הנערכים בה לעיתים קרובות ומושכים אל המקום המונים. בעברה מילאה הבזיליקה תפקיד חשוב מאד בקהילה המוסיקלית ונגני העוגב שלה תמיד היו מוערכים. גם כיום נערכים בה קונצרטים של עוגב ומקהלות, כאשר במהלך חודשי הקיץ הדבר קורה מדי יום ראשון.

הבזילקה בתקופת שווקי חג המולד - כריסמס בבודפשט

הבזילקה בתקופת שווקי חג המולד – כריסמס בבודפשט מה יש שם?
מוקרן על הבזילקה מספר פעמים בשעה וידאו ארט בליווי מוסיקה ברוח חג המולד. סביב הבזילקה ישנו היריד של חג המולד- דוכני אוכל, יין חם, דברי אומנות ומזכרות.
ישנה גם רחבת החלקה על הקרח שמיועדת בעיקר לילדים נפתחת בשעה 11:00 בערך ועד 20:00 (לא פתוח כל יום) בארועי הכריסמס יש מופע אורקולי על הכנסיה כל שעה עגולה למשך 10 דק! לקראת הכריסמיס הבזילקת עם תאורה מדהימה על הקירות .
וכל שעה עגולה יש סרטון חמוד .
שמוקרן על הכנסיה .מסביב לכניסה יש את שוק חג המולד עם המון דוכני אוכל יין הטכניים והמון תיירים

מידע שימושי

הבזיליקה פתוחה למבקרים בימי ראשון מהשעה 13:00 עד 17:45, בימי שני מהשעה 09:00 ועד 16:30, ובימים חמישי עד שבת מהשעה 09:00 עד 17:45. טקסים דתיים עשויים לשנות את שעות הפתיחה. הכניסה בתשלום.

לבזיליקה יש אקוסטיקה מושלמת, והאזנה לקונצרט היא ללא ספק חוויה שמיימית. ניתן ליהנות מסדרה של קונצרטים של עוגה בימי חמישי בשעה 20:00, כאשר עלות הכרטיס נקבעת בהתאם למקום הישיבה.

שאלות ותשובות על בזיליקת אישטון הקדוש

ניתן לבקר במקום באופן עצמאי וגם במסגרת מודרכת, כאשר הביקור בבזיליקה מתאים לכל מי שמתעניין בהיסטוריה המקומית, בארכיטקטורה ייחודית ובאופן כללי רוצה לחוות את העיר עד כמה שניתן.

כתובת: Budapest, Szent István tér 1, 1051 הונגריה
קבורים: ג׳רג׳ סנל, דיולה בנצור, פרנץ פושקש, גיולה גרושיץ', יאנוש קובור, ינה בוזאנסקי, אלברט אפוני, לנקה לורן, גיולה יונגפר, אישטוואן שאנדור
אדריכלים: מיקלוש איבל, יוזף הילד, יוז'ף קאוזר
סגנון אדריכלי: אדריכלות נאו-קלאסית
תאריך פתיחה: 1905
גובה: 96 מ׳

המלצות של מטיילים ישראלים

מבנה ענק ומרשים ביותר! מתגלה לאיטו כשמגיעים בסמטה מכוון הפרלמנט. מולו יש כיכר ענקית שמאפשרת לחוות אותו בכל הדרו. מבפנים – כמו כל כנסיה, רק בגדול. לא טפסנו לתצפית.
בזיליקת אישטוון הקדוש, היא מבנה מרשים בכיכר מרכזית ותוססת בבודפשט, נפתחה בשנת 1905 ובנויה בסיגנון נאו קלאסי. היא קרויה על שמו של המלך הנוצרי ההונגרי הראשון, גובהה זהה לגובה של בניין הפרלמנט המרשים, שתיהן מתנשאות לגובה של 96 מטר, המבנים הכי גבוהים בהונגריה. בבזיליקת מוצגת ידו הימנית החנוטה של המלך. קנינו כרטיס משולב לביקור בבזיליקה המרשימה ולעלייה למעלה לתצפית. הנוף מלמעלה מושלם ומהנה. תצפית מעגלית. כל פשט נפרשת ממעוף הציפור. זהו המקום הכי גבוה לתצפית על בודפשט. אל תפספסו.
מקום מרשים. הבזיליקה עצמה מרשימה מבחוץ ומבפנים. שמענו קונצרט נהדר שכלל סולנית ווקלית נגן חצוצרה ושני נגני עוגב אחד ניגן על עוגב הכנסיה הגדול. פשוט נפלא. הרחבה שלפני הבזיליקה תוססת ומשם קל לרדת לדנובה לטילת לאזור גשר השלשלאות.
בזיליקה יפיפיה, מומלץ לעלות למעלה (בתשלום), יש מעליות והנוף שנשקף מהמם.
בתוך המבנה יפה אך הבזיליקה לא מרשימה במיוחד. מאוד מומלץ לקנות את הכרטיס לעליה לגג המבנה – תצפית מהממת של העיר מהגג, ברמת קושי קלה של טיפוס לאחר המעלית. בדרך למטה אפשר לדלג כל הטרזרי רום, או להיכנס לכמה דקות בודדות. סה"כ מאוד יפה ומומלץ.
הבנה מפואר ויפה, ברחבת הבזילקה פרוסים דוכני מזון ומזכרות האווירה נעימה ומיוחדת. מסביב המון מסעדות מעולות וחנויות מגוונות. מומלץ בחום
רק כניסה לכנסייה עולה 2000 פורינט שזה 20 שקלים בערך, מאוד יפה בפנים כנסייה גדולה ומרשימה, נראית כמו כל כנסייה גדולה ומרשימה אחרת. מומלץ מאוד לקנות את הכרטיס היקר יותר ולעלות לתצפית בגג. נוף יפה וזה מסכם לכם את נושא הכנסיות
קתדרלה מקסימה, יפה מבחוץ ומבפנים, מומלץ בהחלט לבקר, מאוד מפוארת, בנוסף מסתבר שלהונגרים יש קטע עם ייבוש ושימור חלקי גופות של קדושים וניתן למצוא שם גם יד מיובשת בתיבה מהודרת, למרות איך שזה נשמע זה לא נורא לראות, דווקא חוויה
כנסיה מאוד יפה ומיוחדת, יש אפשרות לעלות במדרגות (308 מדרגות) אפשרות שניה עליה במעלית או לעלות חצי מהדרך במדרגות. בחלק העליון(פנימי) יש תערוכה קטנה, כל השאר בשיפוץ(החלק הפנימי). בחוץ במרפסת העקפית מאוד יפה ותצפית על כל העיר. עלות כניסה עד 1000 פורינט לאדם.
בזיליקה מהממת ביופיו. מרשימה מהעושר שלה. בפנים יש את קבר סטפן הקדוש, המלך. ניתן לעלות עד לתצפית למעלה בקניית הכרטיס המשולב. ממליצה כן לקנות כרטיס ולהיכנס גם לאולם וגם לתצפית. לא הזמנו מראש כרטיסים. קנינו ב קום. לא היתה בעיה. נכנסנו מיד ללא תור
אהבת? נא לדרג
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן