Search

שמורת הטבע נורמפה (Normafa)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

שמורת הטבע נורמפה (Normafa)

נורמפה (Normafa) היא חלק מאזור גבעות בודה (Buda Hills), על גבעת סוואבהגי (Svabhegy Hill), קרוב לגבעת יאנוס הגי (Janos Hill), הנקודה הגבוהה ביותר של העיר. נורמפה ידועה בנופים הפנורמיים ובאוויר הצח שלה וזו הסיבה, בין היתר, מדוע היא מושכת אליה המונים, תיירים וגם מקומיים. יש מספר טיולים רגליים שאפשר לעשות שם, אך עדיף להיעזר במכשיר ניווט או במפות, שכן שלטי שבילי התיירים על העצים אינם תמיד במצב טוב ולכן לעיתים אינם נראים. כדי להגיע לשם תוכלו להיעזר ברכבת Fogaskereku, שהתחנה התחתונה שלה נמצאת ב – Varosmajor, שתי תחנות חשמלית מתחנת המטרו Moszva ter. התחנה העליונה נמצאת על Szechenyi hegy, קרוב למלון פנורמה.

ברוכים הבאים לשמורה היפה

נורמפה נחשבת הן כאתר טיולים והן כאתר סקי פופולארי. גובהה של הנקודה הגבוהה ביותר היא 477 מטרים, כאשר את שמה היא קיבלה מעץ האשור (עץ בוק) שניצב היה בקרחת היער, בקצה המזרחי של הרי בודה, שמתחתיו, על פי האגדות, נח אפילו המלך מתיאס, על פי גרסה אחרת, העץ נבט כשהמלך נולד. העץ נפגע מספר פעמים מברק, וב-19 ביוני 1927 הוא נהרס לצמיתות מפגיעה כזו. האגדה מספרת שסיפורו של נורמפה העץ מתוארך לתקופתה של מתיאס המלך ההונגרי, כאמור, מהמאה ה-15, אך העץ קיבל את שמו הנוכחי לאחר 1840. הכינוי קשור לאופרה בליני נורמה: האזור היה מקום אהוב מאד לטיולים רגליים, וכאשר קבוצת שחקנים ושחקניות מהתיאטרון הלאומי הגיעו לכאן באחת מנסיעותיהן הקבועות, הפוליטיקאי פאל ניארי העניק לכאורה לזמרת האופרה רוזליה שודלנה קליין מתנת מעריציה, מה שגרם לה לפרוץ בשירה, תוך ביצוע מאולתר של אריה מיצירת המופת הנודעת. לאחר ששרד, כאמור, סדרה של סופות חזקות ואכזריות וברקים, הוא נהרס כליל.

מרכז הסקי נורמפה – בנורמפה, לפני מלחמת העולם השנייה, אבל במשך שנים רבות אחרי השואה, היו חיי ספורט תוססים. מספר מדרונות סקי, כולל מדרונות סקי מוארים, מספר מעליות סקי, מסלולי מזחלות וקפיצות סקי סיפקו למנוסים ולמתחילים הזדמנות לעסוק בספורט הלבן הזה. באמצע המאה ה-20 הוקם בנורמפה ובסביבתה אחד ממרכזי הסקי החשובים בהונגריה. באותה התקופה נבנה אתר/מרכז הסקי נורמפה, ובמקביל נוצרו מסלולי סקי. נבנה מדרון הסקי ונבנה מסלול מזחלות, המתאים לארגון תחרויות מזחלות בינלאומיות. כמו כן תוכננו שני מסלולי סקי קרוס קאונטרי.

נורמפה היא יעד פופולארי לטיולים עבור דורות של משפחות העיר, ושבילי ההליכה, מתקני הפיקניק ומגרש המשחקים שבה מראים סימנים לחיבה זו של עשרות שנים. לאחר שהממשלה המקומית הודיעה כי תבצע פרויקט שימור שנמשך שנים, הושלם השלב הראשון. שביל ההליכה הראשי המוביל לגבעת יאנוס סלול, ספסלים חדשים ופחי אשפה הופכים את האזור שסביב לנקי ונוח יותר, ומגרש המשחקים המרווח מזמין את הילדים המבקרים במקום ליהנות מכייף בלתי רגיל.

נווה מדבר ירוק זה בקצה העיר היה מקום אהוב לטיולי יום, ובשל צלע הגבעה שאוכלס יותר ויותר עם השנים, האזור נמצא כיום בשימוש קבוע גם בימי חול וגם בסופי השבוע. התפאורה הכפרית שפוקדת את הרצים, את המטיילים עם כלביהם ואת הולכי הרגל, היתה חסרה בתשתיות ראויות: מצבים של השבילים התדרדר, היה מחסור בספסלים ובפחי אשפה, העצים חשפו שורשים רבים והובילו לכדי שבילים לא מסודרים שבחלקם מסוכנים והעלים החלקלקים הפזורים בכל מקום גרמו לתאונות. במשך כחמש שנים נמשך שיפוץ נרחב במקום במטרה לשמר את יופיו של הנוף הפרברי ולעודד את תושבי העיר לבלות יותר זמן בחוץ. נוספו שבילים לרצים, לרוכבי האופניים ולמטיילים, מה שאפשר להקטין את העומס ואת השחיקה המהירה.

שאלות ותשובות על שמורת הטבע נורמפה

הביקור בשמורה מתאים למשפחות עם ילדים, לצעירים ולמבוגרים שרוצים ליהנות משקט אמיתי, שלווה ורוגע. יש אפשרות לרכב על אופניים, לצאת להליכה רגלית וגם ליהנות מפיקניק בחיק הטבע, מוקפים בעצים יפים.

כדי להגיע אל השמורה יש לעלות על אוטובוס מספר 21, היוצא במרכז בודה.

5/5 - (1 vote)

אהבת? אפשר לשתף!

Facebook
WhatsApp
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

Search

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן