חיפוש
חיפוש

יום חג העצמאות ההונגרי בבודפשט – שייט ה-20 באוגוסט

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

יום חג העצמאות ההונגרי בבודפשט – שייט ה-20 באוגוסט

תחושת שייכות לאומית, הקשבה ודאגה באות לידי ביטוי בערב ה-20 באוגוסט, הלא הוא יום חגה הלאומי של הונגריה. זהו אחד מהימים החשובים ביותר בקרב הונגרים מכל רחבי העולם והזדמנות לחגוג עד השעות הקטנות של הלילה. בשייט, היוצא בשעות הערב לאורך הדנובה, תוכלו גם אתם לקחת חלק מהחגיגות ולבלות בנעימים במשך כמה שעות, בעודכם צופים, בין היתר, בזיקוקין המרשימים.

על החג

-20 באוגוסט בכל שנה הוא חג לאומי חשוב בהונגריה. ביום זה מתכנסת הונגריה כדי לציין את היום המיוחד הזה, יום סטפן הקדוש. בודפשט היא נקודת עצירה מושלמת כדי לחגוג את האירוע ובה נערכות לא מעט חגיגות במהלך היום וגם הלילה.

סטפן, או בהונגרית – איסטוון, הוא ללא ספק המלך החשוב ביותר בהיסטוריה הארוכה של הונגריה. המורשת שלו באה לידי ביטוי בכל רחבי בודפשט, משדרת סנט סטפן העמוסה ועד בזיליקת סנט סטפן המלכותית. כדי להבין את היום הזה יש לחזור אחורה בזמן, רגע לפני שנת 1000 לספירה. הארץ, הידועה כיום בשם הונגריה, נקרעה על ידי מחלוקות בין שבטים. סטפן המגיאר התנצר כדרך לאחד את השבטים ובעיקר כדרך לחזק את המדינה. בתגובה להנהגתו, האפיפיור סילבסטר השני העניק לו את הכתר הקדוש (שנחשב היום לאוצר לאומי) וסטפן הפך רשמית למלך הראשון של המדינה החדשה שהוקמה, הונגריה.

סטפן מת ב-15 באוגוסט 1038 לספירה ומאוחר יותר, ב-20 באוגוסט 1083 לספירה, הוא הפך לקדוש קתולי. משנת 1092, ה-20 באוגוסט נחגג כיום סטפן הקדוש. למרות השהייה קצרה במהלך הכיבוש הקומוניסטי של הונגריה (במהלכו שונה שם החג ל"יום החוקה"), יום סטפן הקדוש נחגג כעת מדי אוגוסט.

דרכים שונות לציין את החג

יש כמה דרכים לציין את החג הזה, שנחגג בכל רחבי הונגריה, לרבות בבודפשט עצמה. ביום הזה נוהרים אל העיר המונים וחוגגים יחדיו את ה-20 באוגוסט, כולל זיקוקין מרהיבים. יום סטפן הקדוש הוא הזדמנות מצוינת ללמוד על ההיסטוריה ההונגרית ולהחכים (וגם אם הגעתם אל העיר לכמה ימים).

אחד המקומות המתאימים לעשות זאת הוא המוזיאון הלאומי ההונגרי (Hungarian National Museum), שבו תוכלו לא רק ללמוד על ההיסטוריה ההונגרית, אלא גם לצפות בתערוכות המעוצבות בדיוק רב ומפרטות את החיים מתרבויות אחרות. בית הפרלמנט (Parliament House) הוא מקום נוסף לבקר בו ומעבר להיותו מבנה מרשים מאד, הוא דרך מצוינת ללמוד על המדינה ועל ההיסטוריה שלה. למרות שניתן להזמין סיור לאורך כל השנה (בתשלום), הפרלמנט פותח את שעריו לציבור בחינם בחלק מהחגים הלאומיים, כולל ב-20 באוגוסט. על שעליכם לעשות הוא להגיע למקום ולהמתין בתור. אם תרצו למתוח את הרגליים ולבקר באתרים היסטוריים, סיורים רגליים, למשל, בטירת בודה, בהחלט יתאימו.

בחגים, העיר בודפשט עורכת אירועים רבים בחינם ומציעה כניסה ללא עלות לאתרי תרבות ברחבי העיר. אפשר להתחיל את היום מול בניין הפרלמנט האייקוני, שבו חיילים מרימים דגל בכיכר. לאחר מכן מתקיים מצעד להקות צבאיות מלהיב, בו תוכלו לראות את חיילי הונגריה לבושים במיטב מדיהם. משם, אפשר להמשיך למיסה שנערכת בבזיליקת סטפן הקדוש ומשם אל התהלוכה.

פסטיבל לאמנויות עממיות (Festival of Folks Arts) הוא הזדמנות מצוינת לראות את ההיסטוריה ואת התרבות של הונגריה מתעוררות לחיים. הפסטיבל מתקיים בכל חודש אוגוסט, בין ה-19 ל-21 לחודש בטירת בודה המלכותית. שם תוכלו לראות את האמנים המובילים, כמו גם אלה שפחות, מציגים את עבודותיהם במקום אחד. מלאכות עץ, ריקודי עם ומוסיקה, טקס ברכת הלחם ועוד מחכים לכם בפסטיבל המיוחד הזה.

ואי אפשר שלא לציין את מופע הזיקוקין המרהיב שמתקיים בערב. מופע זה הוא היהלום שבכתר, הדובדבן שבקצפת ודרך מצוינת לציין את החג. כשהלילה יורד, קו הרקיע של בודפשט מואר בצבעים משמחים במסגרת תצוגת זיקוקין נלהבת המתקיימת בכל שנה. המקומות הטובים ביותר לצפות בהם הם מהגשרים, שם מתאספים לרוב המונים, מגבעת גלרט וגם מגגות הבתים, כולל מגגותיהם של ברים למיניהם.

שייט על נהר הדנובה המתמקד בזה פוטר אתכם מהצפיפות הגדולה ומהעומס ומאפשר לכם ליהנות מהזיקוקין המדהימים האלה מהמקום הכי מוצלח שאפשר למצוא. כשאת כל זה מלווה גם משקה טוב, מי צריך יותר מזה?

חשוב לדעת

מכיוון שמדובר בחג לאומי, רוב החנויות בעיר סגורות ביום הזה, ולכן מומלץ להקפיד לערוך קניות מראש. גם התחבורה הציבורית פועלת בלוח זמנים שונה ומצומצם יותר בהשוואה ליום יום. מידע עדכני על כך תוכלו למצוא באתר התחבורה הציבורית של בודפשט. רוב המוזיאונים מקבלים את פני המבקרים בחג וחלקם אפילו פתוחים בחינם למבקרים. המרחצאות התרמיים פתוחים גם הם, כאשר גלרט פתוח מהשעה 06:00 בבוקר ועד 20:00 בערב ואילו Széchenyi מהשעה 06:00 בבוקר ועד 22:00 בלילה.

שאלות ותשובות על שייט ה-20 באוגוסט

השייט נמשך כשלוש שעות.

השייט כולו מועבר בשפה האנגלית.

הערב כולל שייט בנהר הדנובה, מופע זיקוקין מרהיב לכבוד החג, חטיפים ושתייה חופשית.

Dock 42 port, Carl Lutz rakpart

4/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן