חיפוש
חיפוש

היכל האמנות מוצ'ארנוק (Műcsarnok)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

היכל האמנות מוצ'ארנוק (Műcsarnok)

היכל האמנות Műcsarnok הוא למעשה גלריה לאמנות, הממוקמת בכיר Hősök, גלריה לאמנות עכשווית. בניין הניאו-רנסנס שבו ממוקם ההיכל, מבוסס בעיצובו ובתכנונו על ה – Kunsthalle הגרמני, והוא נבנה בשנת 1896 לרגל חגיגות המילניום של העיר. משימתו של היכל האמנות היא להעביר ולהציג מגמות ויצירות הונגריות ובינלאומיות של אמנויות יפות וכן להשפיע על אמנים. חמש או שש פעמים בכל שנה מוצגות בהיכל האמנות תערוכות של אמנים עכשוויים מקומיים וזרים מפורסמים, כולל כמה יצירות חלוציות פורצות דרך במזרח מרכז אירופה. בנוסף לחלל התצוגה, ניתן לראות במקום גם תערוכות זמניות ולעיתים גם מתקיימות תכניות של שיתופי פעולה בין אמנים. יש גם בית קפה נעים בקומת הקרקע של ההיכל, שבקיץ עובר למרפסת שליד הכניסה, ממנה ניתן לראות את הכיכר הסמוכה בצורה מושלמת.

על ההיסטוריה, על המבנה ועל הגלריה

בניין ההיכל הוא הגודל של 2,300 מ"ר והוא מעוצב בסגנון בזיליקה יפה ומרשימה. בנייתו הושלמה כאמור בשנת 1896, לרגל חגיגות יום השנה ה-1000 לכיבוש ועל פי תכניותיו של האדריכל אלברט שיקדנץ. המוטיב העיקרי של הבניין הוא אכסדרת הכניסה בת שישה עמודים. על הקיר האחורי, פרסקו בן שלושה חלקים המתאר את תחילת הפיסול עם וולקן ואתנה, את מעיין האמנויות עם אפולו והמוזות ואת מקור הציור עם הרועה המאוהב על פי אגדה עתיקה. בתמונות הביניים מופיעות דמויות אלגוריות מציור ופיסול. השער הראשי עשוי מנחושת אדומה והוא מעוטר בקפידה. החלוקה והעיטור של צידי המבנה ראויים לתשומת לב לא רק בגלל ההרמוניה של הצבעים והחומרים הנבחרים אלא גם בגלל האופן שבו בוצעה העבודה עצמה. הבניין עבר שחזור רחב היקף בין השנים 1991 ל-1994, מה שמבטיח למבקרים תבליטים מרהיבים על הבניין, עיטורים בדוגמת צמחים ועמודים חצי עגולים המשוחזרים בקפידה.

Műcsarnok הוא מוסד מוכר מאד בעיר המייצג את האמנות העכשווית. בתערוכות שמוצגות בו, הקבועות והזמניות, מעביר המקום מסר של חדשנות והערכת תרבות האמנות החזותית, הפונה לכל שכבות הגיל ולמגוון רחב של קהלים. המקום מקבל בברכה אמנים ידועים המגיעים מהאמנות העכשווית ודואג לערוך אירועי תרבות מובילים לאורך השנה.

סיורים מודרכים

ניסיון השנים האחרונות מלמד שלא רק הצפייה בתערוכה חשובה, כי אם גם הפרשנות של העבודות והסידור שלהן במקום הם חלק מהחוויה. אם אתם מגיעים למקום ומתעניינים במאחורי הקלעים של התערוכות, תוכלו להצטרף לסיורים המודרכים המוצעים במקום. בסוף השבוע שלאחר פתיחת התערוכות ובשבוע הנעילה שלהן עורכים אוצרי התערוכות סיור מודרך. הסיור בהחלט מומלץ  למגיעים אל העיר בתקופה הזו והוא דרך מצוינת לחוות את המקום באופן מעמיק יותר.

שאלות ותשובות על היכל האמנות מוצ'ארנוק

המקום פתוח לאורך כל השבוע, למעט בימים שני ושלישי. בימי ראשון, רביעי ושישי מהשעה 10 בבוקר ועד 18 לפנות ערב. בימי שישי מהשעה 12 בצהריים ועד 20 בערב.

הביקור במוזיאון החשוב והמיוחד הזה מתאים לכל המתעניינים באמנויות יפות של אמנים מכל העולם. המקום נותן כבוד ליצירות אלו ומציג אותן בין כתליו, כך שפונה לקהלים רבים מאד.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן