חיפוש
חיפוש

Aeropark – מוזיאון המטוסים והתעופה בבודפשט

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

Aeropark – מוזיאון המטוסים והתעופה בבודפשט

בין אם אתם מגיעים אל המוזיאון הזה לבד ובין אם במסגרת משפחתית, מדובר באטרקציה שבהחלט ראויה לביקור. ה – Aeropark ממוקם בבודפשט, ליד טרמינל 2B של נמל התעופה הבינלאומי Liszt Ferenc. במוזיאון הזה מוצגת כמעט כל היסטוריית התעופה הציבורית ההונגרית של ה-60 השנים האחרונות, כולל מטוסים מסוג LI-2 ועד Tu 154 שהיה בשירות עד תחילת המילניום וכן L-410 שעדיין פעיל היום, כמו גם ציוד נלווה שבו משתמשים לא מעט בשדה התעופה עצמו. בעזרת סימולטור הטיסה שבמוזיאון, אטרקציה בפני עצמה, יכולים המבקרים במקום להתנסות בעצמם בהטסה של מטוס ולהרגיש, ולו לרגע קצר, ממש כמו טייס אמיתי. הסימולטור איננו פועל ברציפות, ולכן חשוב לבדוק מראש את הזמנים שלו כדי ליהנות גם ממנו אם רוצים.

קצת היסטוריה

ההיסטוריה של ה – Aeropark החלה ב-23 בפברואר 1988, בטקס מסירת מטוסי ה – Il-14T שהתקבלו לצרכי תצוגה מהצבא הסובייטי. באותו רגע זה ממש הודיעו איסטוון ורס, המנכ"ל של המוזיאון, ותאמאס ארדי, ראש מנהלת התנועה האווירית ונמל התעופה, על הקמת "מוזיאון שדה התעופה הפתוח". "המוזיאון הפתוח הישן" היה ממוקם בחלק הפנימי של שדה התעופה, ליד הנאגר מאלב דאז.

התערוכה שנקראה אז מוזיאון מטוסים נפתחה לבסוף בשנת 1991, בקטע שבין המטוס של מסלול 31L לטרמינל 2, באוקטובר באותה השנה, אז הוצגו גם מכ"ם הנחיתה ומיכל הבקרה של טסלה. המטוס המוצג הפך לנחלת המוזיאון וציוד נוסף לאוסף על ידי שירותי שדה התעופה. LRI לקח על עצמו את שימור המוזיאון ואת התצוגה של האלמנטים השונים שבו. עם זאת, כל המעורבים בדבר, כולל הנהלת נמל התעופה של בודפשט, שנוצרה מאוחר יותר, לא יכלו לתת תשומת לב מספקת לפיתוח המשמעותי הנדרש של התערוכה ולכן הפעילות היתה מוגבלת והתמקדה בעיקר בשימור המבנה.

בשנת 2004, קרן התרבות המקומית השתלטה על המבצע. במהלך 10 שנות פעילותה, היו שתי התפתחויות חשובות הודות לשיתוף פעולה חסר תקדים. הגיע מטוס Il-18 עם מספר הרישום HA-MOG למוזיאון, והמטוס Il-14 נצבע בצבע חדש. כבר בקיץ 2014 ניתן היה לראות התפתחות משמעותית במקום: תדמיתו חודשה, אזור התערוכה, המכונה כיום Aeropark, היה מאורגן ומעוצב למשעי, המטוסים זכו לניקיון חיצוני ופנימי מלא, ציוד הקרקע שופץ, נבנה חדר שירותים נעים במקום אסלות ארעיות ומספר גדול בהרבה של שומרי מוזיאון הופנו לטובת ארגון והשמירה על המקום, כולל הנחיית המבקרים. במקום גם החל לפעול סימולטור לרשותם של המבקרים. בחורף באותה השנה נפתחה באתר חנות מתנות וביוני 2015 גם בית קפה.

הסימולטור

סימולטור המטוסים, המוצג במקום ומשמש כאטרקציה בלתי רגילה עבור המבקרים, הוזמן בקיץ 2014. המכשיר הנוכחי הוא רב תכליתי, ולכן מתאים להדמיית מספר סוגי מטוסים, במצב תא טייס. סימולטור זה נקרא ססנה שכן הוא דומה מאד למידות ה – Type 182 הן בגודל והן באופי הפקדים. לשימוש בסימולטור יש לרכוש בנוסף לכרטיס הכניסה, כרטיס סימולטור ייעודי. הסימולטור פתוח לשימוש בכל שעה בסופי השבוע (במסגרת ימי פעילות המוזיאון), כולל לקבוצות, ובתיאום מראש. חשוב לדעת – רק אדם אחד בלבד יכול להטיס את הסימולטור בכל פעם. משך הטיסה היא 12 דקות לאדם. יש, כאמור, לתאם מראש את השימוש בסימולטור, ולהתייצב בזמן בפתח מיכל הסימולטור. כרטיסי הסימולטור תקפים לזמן הנקוב, במידה ומארים, יש לרכוש כרטיס חדש עם מועד חדש.

שאלות ותשובות על Aeropark

Aeropark מקבל את אוהדי התעופה מדי יום מהשעה 09:00 בבוקר ועד 16:00 אחר הצהריים. בתאריכים 24, 25, 26 בדצמבר וב – 1 בינואר המוזיאון סגור למבקרים ואיננו פעיל.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן