חיפוש
חיפוש

סיור גרפיטי (ציורי קיר) בבודפשט

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

סיור גרפיטי (ציורי קיר) בבודפשט

ציורי קיר ענקיים, פסלי פופ-אפ קופצים קטנים וברי חורבות מלאים בעיצוב אקראי, כל אלה הם חלק מבודפשט, העיר ששופעת באמנות אורבנית. ציורי קיר מאירים וצובעים את העיר בגוונים שונים, קירות של מבנים ישנים משמשים כקנבסים ענקיים ודמויות מוזרות מופיעות עליהם כאילו משום מקום, כל אלה הם מה שהופך את הביקור בעיר להרבה יותר מעניין.

ברוכים הבאים לצדדים היותר אמנותיים בעיר

האמנות האורבנית, זו שנמצאת במרחב הפתוח, זמינה לציבור והיא אחד היתרונות החיים בעיר הגדולה. בודפשט, כמו ערים גדולות אחרות בעולם מציעה גם היא סצנת גרפיטי לא פחות ממצוינת, וזה בא לידי ביטוי ברחבי העיר. אפשר להצטרף כיום לסיורים מודרכים המתמקדים בציורי הקיר של בודפשט ואפשר לעשות זאת גם באופן עצמאי. היתרון בסיור מודרך הוא העובדה שיש מדריך שמכוון אתכם לאורך כל הדרך ולוקח אתכם ישירות אל הציורים היותר מרשימים. הוא גם מספר אודות כל ציור וציור, כל אמן ואמן, מה שהופך את הסיור גם ללימודי ולא רק לחווייתי.

כמה מהיצירות היותר בולטות בעיר

יש כמה ציורי קיר, יצירות מרהיבות, שנחשבות לבולטות מאד. הנה סקירה על כמה מהן:

The Greengrocer 

לכו מעבר לפינה, לכיוון Klauzál tér, שם תראו את אחת היצירות היותר מיוחדות של בודפשט. לרגע תחשבו וודאי שאתם מסתכלים על חזית בניין אמיתית, אך לאחר כמה שניות, כשתבינו שהאנשים ששם לא זזים, תקלטו שמדובר בציור קיר. גבר שמתקין רעפים חדשים על הגג, זוג מבוגר נהנה קצת מהאוויר הצח על המרפסת שלו, כלב ממתין בסבלנות מחוץ לחנות הפירות והירקות והחנות עצמה שפתוחה לרווחה. למעשה, אם הראייה שלכם חדה מספיק, אולי תבחינו שאותו חנווני הוא אישה אמיתי והיא בעלת החנות של המכולת בצד השני של הכיכר, מול ציור הקיר. ציור הקיר הזה היה במקור פרויקט משנת 2012 ועבר ריטוש. נוספו לו דמויות חדשות בשנת 2016 לאחר שדליפה פגעה בציור המקורי. זהו, ללא ספק, אוצר מקומי חבוי, החביב מאד על תושבי המחוז השביעי.

Kazinczy utca 12 

ציור על דלת – בימים העמוסים של הקיץ מציפים התיירים את הברים ההרוסים וזה פשוט מחזה מדהים לראות את ההמוני מצטופפים סביב Kazinczy utca 12. אם אתם בסביבה התקרבו גם אתם לשם כדי לראות ציור מדהים – ציור של דלת, שהיא אולי אחת הכניסות הייחודיות ביותר בעיר.

ציור קיר 6:3 

ההונגרים גאים מאד בהישגים הספורטיביים שלהם, עד כדי כך שכל הצד של הבניין הוקדש כדי להזכיר את הניצחון הבלתי אפשרי לכאורה על אנגליה בשנת 1953, עם ציון הספרות 6:3. ציור הקיר, הידוע כמשחק המאה, צויר לרגל יום השנה ה-60 לזכייה המהווה ציון דרך והוא מתאר את השער שהובקע.

Let Sourdough Be the Bridge 

תנו למחמצת להיות הגשר – כשהגל הראשון של הסגר שטף את המדינה עם פרוץ נגיף הקורונה, אנשים פחדו. הרעיון שאוכל עשוי להיות מוצר פחות זמין הוביל לאגירת המוצרים החיוניים, ביניהם אורז, פסטה, שימורים וכל המרכיבים הנדרשים ללחם. לזמן קצר אי אפשר היה למצוא בסופרמרקטים שמרים בכלל והקמח נרכש במהירות רבה. מתוך כל זה, נוצרה מעין בדיחה שהונגריה היא "ארץ האופים". ציור הקיר הזה מזכיר את האופן שבו אפיית הלחם הפכה לפעולה קהילתית משותפת בהונגריה. בסופו של דבר הדאגות שככו והפאניקה פסקה. כיום אפשר להסתכל על אותה תקופה בחיוך ולהעריך כיצד המחמצת פגשה את כולנו. אפילו בישראל, רבים החלו להכין מחמצות ובהמשך לאפות לחם בעצמם.

עגל הזהב 

אחד מציורי הקיר האחרונים של בודפשט, עגל הזהב, הוא יצירה נוספת של Neopaint, קבוצת האמנים הפוריים מאחורי רבים מיצירות הקיר המוכרות ביותר של העיר בקנה מידה גדול. על ציור הקיר העצום ב – Német utca שברובע VIII עבדו במשך שישה חודשים והאפקט הדמוי צבעי המים והתחושה הקסומה שהוא יוצר מהווים דוגמא לאמנות ציבורית מדהימה.

Kertész utca 27 

בשנת 2017, אמנים הונגריים ובינלאומיים השיקו פרויקט ענק להקמת שבעה ציורי קיר במסגרת פסטיבל Színes Város השנתי. עבור חובבי אמנות רחוב, זהו אוצר של ממש. כלול בפרויקט הזה ציור קיר בהשראת אליס בארץ הפלאות בגודל 170 מ"ר של האמן הספרדי דן פרר.

שאלות ותשובות על סיור ציורי קיר בבודפשט

הסיור כולו נמשך כשלוש שעות.  

הסיור כולל הדרכה צמודה של מדריך מקצועי מקומי.

הסיור מתאים לכל מי שרוצה לחוות את בודפשט באופן קצת שונה וכן למתעניינים בתרבות ובאמנות. הסיור נגיש ולכן גם אנשים היושבים בכסאות גלגלים יוכלו ליהנות ממנו.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן