חיפוש
חיפוש

מוינה לבודפשט – טיול/סיור יום מודרך

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

מוינה לבודפשט – טיול/סיור יום מודרך

אם אתם שוהים כמה ימים בוינה ומעוניינים לבקר במקומות סמוכים, מומלץ לכם לצאת לטיול/סיור יום לבודפשט היפה, בירתה של הונגריה. המרחק בין שתי הערים הללו הוא לא רב, בסביבות 250 ק"מ, עם נסיעה של בסביבות שעתיים וחצי, שעתיים ו-50 דקות (תלוי בעומס על הכבישים ובכביש שבו נוהגים). סיור מודרך שכזה יפגיש אתכם עם קסמה הבלתי רגיל של הבירה היפה, המכונה גם "פריז של המזרח" ויכלול את מיטב נקודות העצירה שבעיר, תוך צפייה בנופיה המרשימים המנוקדים במבנים ארכיטקטוניים יפהפיים. כל זאת, כמובן, בעודכם יושבים באוטובוס נוח וממוזג או יוצאים להליכה ברחבי העיר ההיסטורית העתיקה עם מדריך מיומן ומקצועי.

היכן עוצרים ומה רואים

טיול/סיור היום שלכם עובר, כאמור, בכמה ממוקדי התיירות היותר יפים ומיוחדים שיש לבודפשט להציע, כך שביום אחד תוכלו לקבל את המיטב של העיר היפה הזו. כל נקודות העצירה ואלו שתראו תוך כדי הנסיעה ילמדו אתכם רבות על ההיסטוריה ועל התרבות ההונגרית, המהווים חלק מסיפורה הבלתי נשכח של בודפשט. הנה סקירה על נקודות העצירה שלכם בטיול:

מחוז בודה

מחוז בודה (Buda) של העיר בודפשט, בירת הונגריה, היה הבירה ההיסטורית של ממלכת הונגריה ומאז שנת 1873 הוא חלקה המערבי של העיר בודפשט, על הגדה המערבית של נהר הדנובה. בודה מהווה שליש משטחה הכולל של העיר והוא מיוער ברובו. נקודות תיירותיות רבות וחשובות נמצאות ממש בו, כמו טירת בודה (Buda Castle), המצודה (The Citadella) וגם משכנו של הנשיא, ארמון סנדור (Sandor Palace). לפי אגדה עתיקה, עוד מתקופת ימי הביניים, שמו של מחוז בודה מגיע משמו של בלדה  (בהונגרית "בודה"), אחיו של השליט ההוני אטילה.

מחוז פשט

מחוז פשט (Pest) הוא החלק המזרחי, המישורי ברובו, של בודפשט הבירה, המהווה כשני שליש משטחה הכולל של העיר. מחוז זה מופרד מבודה ואובודה, חלקיה המערביים של בודפשט, על ידי נהר הדנובה וגם בו נמצאים כמה ממוקדי התיירות היותר מוכרים בעיר, ביניהם בניין הפרלמנט ההונגרי (The Hungarian Parliament Building), כיכר הגיבורים (Heroe's Square) ושדרת אנדראשי (Andrassy Avenue). על פי ממצאים, ייתכן כי השם פשט בא מהמילה הסלבית Pec, שמשמעותה "תנור". מילה זו קשורה למילה שפירושה "מערה", כנראה בהתייחסות למערה מקומית שבה בערה אש. האיות Pesth שימש מדי פעם באנגלית, גם בתחילת המאה ה-20, למרות שכיום הוא נחשב לאיות מיושן, ארכאי.

טירת בודה המלכותית

היא אחת האטרקציות היותר בולטות ומוכרות בעיר, וגם מרשימה מאד מבחינת המראה שלה. טירת בודה המלכותית (Buda Castle) נחשבת לסמל בעל חשיבות רבה בבודפשט יחד עם גשר השלשלאות, אליו היא מקושרת. כיום, טירת בודה מאכלסת את ספריית סצ'ני הלאומית (The National Szechenyi Library), את המוזיאון להיסטוריה של בודפשט (The Budapest History Museum) ואת הגלריה הלאומית ההונגרית (The Hungarian National Gallery). טירת בודה המרשימה יושבת בראש גבעת הטירה והיא מציעה נופים פנורמיים מרהיבים של פשט ונהר הדנובה. הנופים מאד דומים לאלו שרואים ממצודת הדייגים.

בניין הפרלמנט ההונגרי (Hungarian Parliament Building)

בניין הפרלמנט ההונגרי נחשב לאחד המבנים המרשימים ביותר בעיר, נמצא ממש על גדות נהר הדנובה ומושך אליו המוני מבקרים. הוא אחת הדוגמאות הטובות ביותר של ארכיטקטורת התחייה הגותית ותחיית הרנסנס בעולם כיום. הפלא הארכיטקטוני הזה התגלה כפופולארי יותר מהביג-בן של לונדון, האקרופוליס העתיק של אתונה וקתדרלת נוטרדאם של פריז. מדי שנה מושך אליו בית הפרלמנט כמעט מיליון מבקרים והוא אחד מיעדי התיירות העמוסים והמסקרנים ביותר באירופה, עם יותר ממאה שנות היסטוריה מאחוריו. המקום עצמו נחנך בשנת 1904 והוא יצירתו של האדריכל אימרה סטיינדל, שבאופן אירוני התעוור ממש לפני השלמתו והותיר אותו ללא יכולת להעריך את יצירת המופת המוגמרת שלו. הבנייה החלה בשנת 1885 כשסטיינדל היה בן 46, איש בריא, אבל כמעט 20 שנה לאחר מכן ראייתו התדרדרה משמעותית והוא נפטר ב-8 באוקטובר 1902, שבועות ספורים לפני שהבניין הושלם במלואו. עם זאת, שנתיים נוספות הוקדשו לסיום העבודות הפנימיות והעיטור שלו.

כיכר הגיבורים (Heroes' Square/Hosok tere)

הליכה על Andrassy Avenue מכיוון Oktogon לפארק העיר תפגיש אתכם עם אחת הכיכרות היותר יפות ומיוחדות בבודפשט, כיכר הגיבורים. מדובר בכיכר רחבת ידיים, עם עמוד מרשים במרכזה בגובה של 40 מטרים, המושך את העין. הרחבה הפתוחה היא אחד המראות הסמליים והמצולמים ביותר בעיר וגם נקודת עצירה לתיירים רבים. האנדרטה שבכיכר נבנתה לרגל חגיגות המילניום של 1896, ולכן היא נקראת אנדרטת המילניום. הונגריה חגגה את יום השנה ה-1000 לכך שאבותיה מצאו מקום להתיישב בו. כל חלק באנדרטה מהווה מחווה לחלקים מההיסטוריה של הונגריה. האנדרטה זכתה בפרס הראשון בתערוכת 1900 בפריז. היא הושלמה לחלוטין בשנת 1929 וקיבלה גם את שמה אז. מאז 2002 אנדרטת המילניום יחד עם שדרת אנדראשי היא חלק מאתרי המורשת העולמית היוקרתיים של אונסק"ו. בראש העמוד הגבוה בכיכר נמצא פסלו של המלאך גבריאל, אוחז בכתר סטפן הקדוש. לפי הסיפור, גבריאל הופיע בפני סטפן הקדוש בחלומו והציע לו את כתר הונגריה. האפיפיור סילבסטר השני אכן שלח לו כתר שהכיר בהונגריה ובמלך סטפן כמגן על הנצרות. פסלי הסוסים של שבעת ראשי השבטים המגירים (הונגרים) מקיפים את העמוד.

בזיליקת סטפן הקדוש (St. Stephen's Basilica)

בזיליקת סטפן הקדוש היא בזיליקה קתולית בבודפשט. היא נבנתה לכבודו של סטפן, מלך הונגריה הראשון (975-1038 לערך) והיתה בניין הכנסייה השישי בגודלו בהונגריה לפני 1920. כיום זהו מבנה הכנסייה השלישי בגודלו בהונגריה של ימינו. היכן שנמצאת הבזיליקה היום שכן תיאטרון במאה ה-18. התקיימו בו קרבות בעלי חיים, שמשכו אל המקום המונים. בסוף שנת 1810 הוקמה שם כנסייה זמנית שלימים הפכה לאחד המבנים החשובים והגדולים בעיר. גובהה הוא 96 מטרים, רוחבה 55 מטרים ואורכה 87.4 מטרים. במשך שנים ארוכות חל היה איסור חמור בבניית מבנים בעיר הגבוהים מ-96 מטרים (כמו בית הפרלמנט). לבזיליקה פעמונים גדולים, כאשר במגדל הדרומי שלה נמצא הפעמון הגדול ביותר בהונגריה.

כנסיית מתיאס (Matthias Church)

כנסיית מתיאס היא אחת הכנסיות היותר מיוחדות בעיר, וגם בין היפות באירופה. ממוקמת בראש גבעת טירת בודה, היא משרתת את תושבי הגבעה מאז שנת 1015, ונוסדה על ידי המלך ההונגרי הראשון. חלקה הפנימי עוצר נשימה וצבוע בצבעים בהשראות מזרחיות ורומנטיקה. האווירה האקזוטית והמיסטית שלה, יחד עם המאפיינים הניאו-גותיים שלה מבדילים אותה מכל כנסייה אחרת. היא שונה מכנסיות אחרות טיפוסיות מתקופת ימי הביניים וביקור בה הוא חוויה מסוג אחר. היא שימשה ככנסיית ההכתרה על ידי מלכי הונגריה במשך מאות שנים, גם מסגד במשך למעלה מ-150 שנה עבור התורכים העות'מאנים. כיום זוהי כנסייה קתולית משגשגת, ומתקיימות בה מיסות, מתקיימים בה קונצרטים, אירועים שונים כמו חתונות ומגיעים אליה מדי יום אלפי תיירים כדי לראות את הפלא מקרוב. בעוד שחלקה החיצוני של כנסיית מתיאס מציע את היופי ההיסטורי של כנסיות גותיות מסורתיות עם צריחים עדינים, גגות הרעפים הצבעוניים מסגירים את העובדה שהכנסייה הזו לא פועלת לפי המתכון הרגיל: בכניסה אליה תחוו את אחד השילובים הכי מסבירי פנים של אורות חמימים וצבעוניים, ציורי קיר חצובים כתומים, חומים וזהובים המגיעים מהרצפה ועד התקרה, חלונות ויטראז יפים, קשתות מדהימות, ספסלי עץ בני מאה שנה ושרידים מתקופת ימי הביניים. על פי ההיסטוריונים כנסייה בשם כנסיית מריה עמדה במקום הבניין הנוכחי שהוקם על ידי סטפן הקדוש, מלך הונגריה הראשון. הכנסייה של היום נוסדה על ידי המלך בלה הרביעי.

האי מרגרט (Margaret Island)

האי מרגרט, אטרקציה תיירותית מפורסמת בבודפשט, נקראת עם שם מרגרט הקדושה (1242-1270( שהיתה בתו של בלה הרביעי בהונגריה והתגוררה במנזר הדומיניקני באי. זהו אי באורך של 2.5 ק"מ ורוחב של 500 מטרים, באמצע הדנובה במרכז בודפשט. האי מכוסה ברובו בפארקים ירוקים ויפים והוא אזור בילוי פופולארי ואהוב הן על ידי המקומיים והן על ידי התיירים. חורבותיו של האי מימי הביניים מזכירים את חשיבותו בתקופה זו, כמרכז דתי. האי משתרע על השטח שבין גשר מרגרט (Margaret Bridge) מאזור דרום, לגשר ארפד (Arpad Bridge) מאזור צפון. לפני המאה ה-14 נקרא האי "אי הארנבים". במקור גובהו של האי היה 102.5 מטר מעל לפני הים, אך כעת הוא בגובה של 104.85 מטר מעל לפני הים כדי לשלוט בהצפות.

שאלות ותשובות על טיול/סיור יום מודרך מוינה לבודפשט

עלות טיול/סיור יום מודרך מוינה לבודפשט הינה בסביבות 500 ₪ לאדם.

המחיר כולל הסעות באוטובוסים, סיור בתוך העיר באוטובוס, סיור מודרך בתוך העיר העתיקה וארוחת צהריים.

נקודת המפגש, ממנה גם יוצאים לדרך, היא ב – Vienna State Opera.

אהבת? נא לדרג
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן