חיפוש
חיפוש

הפארק העירוני ורושליגט (Városliget Park)

עזרה בתכנון הטיול לבודפשט? השאירו פרטים 👇

הפארק העירוני ורושליגט (Városliget Park)

הפארק העירוני ורשליגט (Városliget) הוא פארק ציבורי בבודפשט, קרוב למרכז העיר. הכניסה הראשית שלו היא כיכר הגיבורים (Hősök tere), אחד מאתרי המורשת העולמית של הונגריה. האזור נקרא בעבר Ökör-dűlő, כלומר Oxmeadow. האזכור הראשון של השם מגיע משנת 1241 בצורה הארכאית, Ukurföld. במאה ה-18 נקרא האזור בגרמנית Ochsenried. בסביבות שנת 1800 שונה השם הרשמי ל – Batthyány-erdő (יער בת'אני) על שם דיירי, משפחת בת'אני. העצים הראשונים ושבילי ההליכה המתוקשרים הוקמו בשנת 1751 ולאחר יצירת הפארק הציבורי בעשורים הראשון של המאה ה-19, התקבל השם של ימינו, ורושליגר והוא הפך לפארק הציבורי הראשון בעולם. הפארק העירוני היה המקום המרכזי לחגיגות המילניום של הונגריה של 1896, אז נבנו שדרת אנדראשי (Andrássy Avenue), תחנת הרכבת התחתית מילניום והשדרות הגדולות.

ברוכים הבאים אל הפארק היפה

הפארק העירוני הוא פארק אהוב מאד בבודפשט והוא נמצא ברובע XIII. קחו את הזמן שלכם והקדישו לפחות יום שלם כדי לחקור את הפנינה הירוקה הזו של העיר היפה. קל ופשוט מאד להגיע אל הפארק. הדרך הטובה ביותר היא לקחת את קו רכבת התחתית M1 Millennium ולרדת בכיכר הגיבורים (Hősök tere) או בתחנות Széchenyi Fürdő. הפארק שוכן ממש מאחורי הכיכר.

האזור של הפארק העירוני ורושליגט היה בעבר ביצה ונקרא Rákos mező, שם נבחרו המלכים ההונגרים בין המאות ה-13-16. זה היה גם אזור ציד מועדף על אצילים. מאוחר יותר ניטעו עצים בשטח. הביצה נוקזה והשדה הפך לפארק בסגנון אנגלי במאות ה-18 וה-19, כאשר הקיסר הורה להקים "גן לאומי", שבו אנשים יוכלו להירגע וליהנות מסביבה ירוקה. פארק העיר של בודפשט היה בין הפארקים הציבוריים הראשונים בעולם, הפתוחים לאנשים למטרת הירגעות. ההכנות לחגיגות המילניום בשנת 1896 הביאו לפיתוחים מאסיביים של הפארק ושכונתו. כיכר הגיבורים הוקמה בפינה הצפונית של הפארק. שדרת אנדראשי האלגנטית, שלצדה וילות מפוארות, נבנתה גם היא בשנים האלו.

מה לעשות ומה לראות בפארק

הפארק, הכולל את כיכר הגיבורים, הוא גם הפארק הגדול ביותר של בודפשט. זהו מקום להירגע בו ולספוג תרבות פופולארית. ניתן למצוא בו מספר מוזיאונים, כמו הגלריה לאמנות והמוזיאון לאמנויות יפות, אשר תערוכותיהן מושכות אל המקום מדי שנה אלפי תיירים.

מוזיאון החקלאות ההונגרית (Museum of Hungarian Agriculture) – טירת Vajdahunyad

את הביקור שלכם בפארק כדאי להתחיל בטירת Vajdahunyad, שנמצאת בקצה הפארק בכיכר הגיבורים. המבנה החלומי הזה שנבנה עבור תערוכת המילניום של שנת 1896 הוא תערובת של כמה סגנונות אדריכליים. לא תמצאו שם שני צריחים בסגנון דומה. הטירה מאכלסת כיום את מוזיאון החקלאות ההונגרית וכן מספר אירועים ותערוכות לאורך כל השנה. המוזיאון פתוח למבקרים לאורך כל השבוע, מהשעה 10 בבוקר ועד השעה 17 אחר הצהריים.

החל משנת 2015 ניתן לטפס על שני המגדלים של הטירה שהיו סגורים בעבר למבקרים. לאחר טיפוס 56 המדרגות תגיעו ל – Ostromfolyosó, משם נשקפים נופיו המדהימים של הפארק. המקום פתוח למבקרים מדי יום מהשעה 9 בבוקר ועד 20 בערב. ניתן לבקר ללא הדרכה מאורגנת. אפשר לבקר במגדל השליחים (Apostolok tornya) רק בסיור מודרך. הסיורים יוצאים מדי שעה בשעות פתיחת המוזיאון. 150 מדרגות מובילות לפסגה, שבה תוכלו להתפעל, ממש כמו ממעוף ציפור, מהנופים המקסימים, כולל, מלבד הפארק עצמו, גם את גבעת גלרט, כיכר הגיבורים, הבזיליקה ועוד. סיורים מודרכים אל המגדל מתחילים כל שעה עגולה בין השעות 10 בבוקר ועד 16 אחר הצהריים.

המרחצאות התרמיים Szechenyi

המרחצאות התרמיים האלה הם אחד ממתחמי הספא הגדולים באירופה. זהו גם בית המרחץ התרמי הראשון של פשט. כדי לעמוד פחות או יותר בדרישות התקופה, נבנו המרחצאות הללו בשנת 1913 על בסיס תכנית מיוחדת. הם הורחבו בשנת 1927 עם אזור ייעודי לגברים ואזור ייעודי לנשים ובאמצע שנות ה-60 חלו תמורות נוספת, כולל מקום בו יכולים לשהות בו זמנית גברים ונשים ומקום ייעודי לטיפולים בשעות היום.

המוזיאון לאמנויות יפות

המוזיאון המיוחד הזה נמצא בכיכר הגיבורים והוא נבנה בין השנים 1900 ל-1906. אוסף המוזיאון מורכב מאמנות בינלאומית (מלבד הונגרית), כולל כל התקופות של האמנות האירופאית וכולל יותר מ-100,000 פריטים. האוסף מורכב מפריטים ישנים שהגיעו ממקומות שונים, כולל מטירת בודה וכן תרומות של אספנים בודדים. אוסף המוזיאון מוצג בשש מחלקות שונות: מצרית, עתיקה, גלריית פסלים עתיקה, גלריית ציורי אמן עתיקה, אוסף מודרני ואוסף גרפיקה. הוא חגג מאה שנה להיווסדו בשנת 2006.

Millennium Monument

בנייתה של אנדרטת המילניום החלה ביום השנה ה-1000 לכיבוש ההונגרי של אגן הקרפטים, ב – 1896, והיא הושלמה עד 1906, למעט אנדרטת הגיבורים, שנבנתה רק ב-1929. האנדרטה ושני המוזיאונים בצד ימין ושמאל של הכיכר – המוזיאון לאמנויות יפות ואולם האמנות, תוכננו על ידי האדריכל אלברט שיקדנץ והפסל גיורגי זלה. הדבר הוביל לאיחוד ארכיטקטוני ייחודי, המקבל סימטריה מושלמת תודות לשדרת אנדראשי. באמצע המקום, על עמוד של 36 מטרים גובה, ניצב פסל הברונזה של המלאך גבריאל, שעל פי האגדה הופיע בחלום לסטפן הקדוש, מייסד המדינה ההונגרית, והציע לו את הכתר הקדוש של הונגריה. על הכן, המקיף את העמוד, ניצבים פסליהם של שבעת המנהיגים או ראשי ההונגרים שהיו פעם נוודים. בקו מושלם עם הציר של Andrassy ut נמצא הפסל של Arpad. ישירות מול הכן נמצאת כיכר הגיבורים, שנחנכה על ידי המושל מיקלוש הורטי בשנת 1929. למרות שהיוצרים הושפעו כנראה ממספר הקורבנות הגבוה במלחמת העולם הראשונה, אין מדובר בקבר של חייל אמיתי ולא לא במלחמת העולם. עבודת האבן המקורית נפגעה במלחמת העולם השנייה והמסטר הקומוניסטי שלאחר המלחמה שעלה לשלטון הסיר אותה, יחד עם פסלי מלכי הבסבורג שנחשבו בלתי רצויים. היא שוחזרה באביב 1956, אך הפסלים ההבסבורגיים לא חזרו לשם מעולם.

הפנתיאון החצי עגול הדו-כנפי מלא בפסלי מנהיגים, מלכים ומושלים הונגריים. על ראש הפנתיאון ניצבים ארבעה פסלי ברונזה אלגוריים. זו מול זו, שתי מרכבות המלחמה והשלום,  בקצה השמאלי העבודה והרווחה ובקצה הימני ידע ותהילה. הפסלים והתבליטים משקפים כמעט את כל ציוני הדרך החשובים של ההיסטוריה ההונגרית. הפנתיאון בצד שמאל מכיל את פסליהם של המלכים סטפן הראשון, לדיסלאוס הראשון, קולומן מהונגריה, אנדרו השני, בלה הרביעי, צ'ארלס הראשון ולואי הראשון. בצד ימין יש את הפסלים של יאנוס הוניאדי, מתיאס קורווינוס מהונגריה, איסטבן בוקסקי, גבריאל בתלן, אימרה תוקולי, פרנסיס השני ראקוצי לאיוס קוסוטה.

גן החיות של בודפשט (Budapest Zoo)

גן החיות של בודפשט, שנבנה בשנת 1866, הוא העתיק והגדול ביותר בהונגריה. עד שנות ה-50, זה היה פארק גן החיות היחיד של המדינה. שטחו הוכרז כשטח שימור טבעי בשנת 1986. בפארק 3,500 מינים שונים של צמחים ו-750 מיני בעלי חיים. שיפוץ גדול החל בשנת 1990, וכתוצאה מכך כמעט כל המינים קיבלו את בתי הגידול המודרניים והמרווחים שלהם. יש לא מעט יצירות אמנות בשטח הפארק, שתיים משמעותיות שבהן נבנו בסגנון הארט-נובו. לכבודם של הילדים, יש בגן אגף מיוחד, שבו ניתן ללטף את הגורים של מינים מסוימים של בעלי חיים ולהאכילם במזון מיוחד.

שאלות ותשובות על הפארק העירוני ורושליגט

הפארק פתוח למבקרים במהלך השבוע מהשעה 10 בבוקר ועד 18 לפנות ערב ובסופי השבוע מהשעה 10 בבוקר ועד 17 אחר הצהריים. שימו לב לשעות הפתיחה של האטרקציות שבפארק, ששונות מאלו שלו.

לא, הכניסה לפארק היא ללא עלות.

5/5 - (1 vote)
תוכן עניינים

מידע שאסור לפספס

חיפוש

אסור לפספס

מרחצאות חמים

קולינריה

דילוג לתוכן